Gradski vijećnik Andro Vlahušić poslao je priopćenje medijima na temu turističkih kapaciteta u gradu Dubrovniku. Prenosimo ga u cijelosti.

Pandemija korona virusa u Dubrovniku protekle i ove godine pokazala je pozitivne i negativne strane turizma. Turizam je glavna gospodarska grana grada , zapošljava najveći broj ljudi, nositelj je sveukupnog socijalnog, kulturnog i financijskoga razvoja- Ne može se nadomjestiti nijednom drugom gospodarskom aktivnosti, kratkoročno ni dugoročno. U značaj turizma uvjerila se većina dubrovačkih obitelji, gospodarstvenici i poduzetnici, te političari. Ma koliko nekima bilo teško priznati činjenice.

Dubrovnik je protekle godine ostvario dvadeset posto noćenja, sa sezonom u trajanju od mjesec i po dana, bez dnevnih izletnika, bez kruzing putnika. Ove godine turistička sezona je znatno bolja, pogotovo kraj srpnja i prva polovica kolovoza. Dnevnih izletnika skoro da i nema, uz rijetka pristajanja brodova na kružnim putovanjima.
Dubrovnik prolazi živi eksperiment, stvarnu simulaciju različitih turističkih scenarija, temeljem čega možemo izvući pouzdane zaključke za narednih deset i više godina. Godinama smo tražili odgovore na tri velika pitanja, a pandemija nam je donijela jasne odgovore.
Prvo: Koliki je nosivi ili održivi smještajni kapacitet grada u hotelima i privatnom smještaju?
Drugo: Koliki je nosivi ili održivi kapacitet posjetitelja u povijesnoj jezgri?
Treće : Koliki je nosivi, održivi kapacitet prihvata dnevnih posjetitelja, kruzerskih i cestovnih?

Nadam se da Grad, Turistička zajednica, Sveučilište ali i druge službe i institucije pažljivo prate zbivanja u gradu ovih dana, prate brojke i pojave, te da će ih analizirati i dati svoje obrazložene odgovore.
U gradu Dubrovniku u prvoj polovici kolovoza ostvaruje se dnevno oko dvadeset dvije tisuće noćenja u svim vidovima smještaja. To je na razini sedamdeset pet posto noćenja iz 2019. godine, kada se brojka kretala oko dvadeset osam tisuća smještajnih gostiju u istom razdoblju. U hotelima se odmara oko devet tisuća gostiju, a trinaest tisuća gostiju smješteno je u privatnim sobama i apartmanima, te drugim vidovima smještaja.
Pošto je nekolicina hotela zatvorena, kao i dio privatnog smještaja, realna popunjenost sada dostupnih smještajnih kapaciteta bliži se devedeset postotnom zauzeću.
Na ulicama grada nema prometnih gužvi, promet osobnim automobilima, javnim prijevozom i taksijima odvija se bez većih zastoja na svim križanjima i gradskim prometnicama. Iako je nešto veći broj gostiju stigao osobnim automobilima, parking funkcionira, iako otežano.
Na plažama nema gužvi, pomorski promet funkcionira zadovoljavajuće. Zračni promet zbog manjega broja letova, ali i novoga terminala funkcionira besprijekorno, sa velikim rezervama za prihvat većega broja putnika i letova.
Sagledavajući sadašnje brojke, kao i život grada može se slobodno zaključiti da Grad Dubrovnik ima Održivi i Nosivi smještajni kapacitet od Trideset tisuća gostiju u svim vidovima smještaja.
Na godišnjoj razini dobivamo ukupni kapacitet od pet milijuna noćenja , kao poželjan , realan i ostvariv cilj. Pet milijuna turističkih noćenja, sa maksimalnih trideset tisuća smještajnih gostiju dnevno, omogućilo bi visoku kvalitetu življenja stanovnika grada i turista. Grad se u ovim okvirima može razvijati kao kvalitetna i luksuzna destinacija sa novim sadržajima, potrebnim turistima veće kupovne moći , kao i građanima.

Kapacitet povijesne jezgre iznosi osam tisuća posjetitelja istovremeno. Brojku smo usaglasili pred šest godina sa Misijom UNESCA, postala je i službeni dokument UNESCA, Ministarstva kulture, kao i Plana upravljanja povijesnom jezgrom. Pred šest godina instalirali smo brojače posjetitelja u povijesnoj jezgri na svih šest ulaza i izlaza , koji kontinuirano i pouzdano u realnome vremenu prikazuju broj osoba u povijesnoj jezgri.
Proteklih dana brojač posjetitelja pokazuju da u večernjim satima imamo od šest do osam tisuća posjetitelja, a u jutarnjim satima od 4-6 tisuća posjetitelja.

U povijesnoj jezgri pri ovim brojkama nema gužvi na ulicama, u muzejima , gradskim zidinama, ugostiteljskim objektima. Nema potrebe za konopima na ulazu Pile. Svi se trude pridržavati zdravstvenih preporuka što rezultira i dobrom epidemiološkom situacijom. Postoje i ozbiljni slobodni kapaciteti za pružanje kulturnih i ugostiteljskih usluga, pogotovo kada se dozvoli rad i nakon ponoća.

Sadašnji pandemijski turizam dokazao je ispravnost, brojke od osam tisuća posjetitelja istovremeno, u povijesnoj jezgri, koju treba poštovati i u godinama bez pandemije i epidemioloških ograničenja.

Treće pitanje ostaje i dalje otvoreno. Koliki je kapacitet za dnevne posjetitelje u gradu Dubrovniku? Kao i u svakoj matematičkoj formuli, kada od četiri nepoznanice znamo tri, četvrtu je lako izračunati.
Prve dvije su numeričke. Osam tisuća je maksimalni broj osoba u povijesnoj jezgri, a trideset tisuća je broj smještajnih gostiju.
Treća je opisna. Nema gužvi u gradu, na kopnu, moru i zraku. Građani i turisti zadovoljni su kvalitetom života i pruženim uslugama.

Sa izrazito visokom razinom pouzdanosti iznosim slijedeće:
1. Dubrovniku je turizam glavna gospodarska aktivnost sada i narednih desetljeća.
2. Trideset tisuća smještajnih gostiju dnevno , te pet milijuna noćenja godišnje je nosivi, održivi turistički kapacitet koji podiže kvalitetu života stanovnika Dubrovnika, bez ozbiljnijih štetnih posljedica.
3. Osam tisuća osoba je nosivi, održivi kapacitet povijesne jezgre, što su prihvatili Plan upravljanja i UNESCO.
4. Dnevni posjetitelji važan su dio turističke ponude grada, čiji broj treba ograničiti, kako se ne bi ugrozila kvaliteta života građana i smještajnih gostiju, stvorio nered i gužva u prometu, te zagušila povijesna jezgra.
5. Povećanje broja dnevnih posjetitelja moguće je kroz nekoliko jednostavnih i jeftinih mjera, kao što su:
A) Dodavanje još jednoga pristana za brodove Lokruma izvan gradskoga porta.
B) Otvaranje zidina i muzeja za posjetu u večernjim satima do 23 sata, kako bi smještajni gosti imali kvalitetniji i ugodniji termin upoznavanja kulturne baštine grada u večernjim satima, te povećali broj dnevnih posjetitelja poštujući maksimalnih osam tisuća posjetitelja istovremeno.
C) Pretvaranje zone Iljina Glavica – Belvedere – Dom zdravlja u zonu ograničenoga prometa, osim za domaće ljude i javni promet, čime bi se dramatično smanjila prometna gužva i povećala dostupnost posjete povijesnoj jezgri tijekom cijeloga dana i večeri.