Foto: Nacional

U najnovijem tiskanom izdanju Nacionala koji je dostupan na svim kioscima, Josip Prusina, suvlasnik ljetnikovca Sorkočević-Jordan u Dubrovniku, optužuje bivšeg predsjednika Vrhovnog suda Đuru Sessu da mu je s pomagačima pokušao preoteti vlasništvo podmetanjem očinstva nad djevojčicom iz BiH.

Đura Sessu, bivšeg predsjednika Vrhovnog suda, i Šimuna Anđelinovića, bivšeg rektora Sveučilišta u Splitu, sudskog vještaka i šefa Katedre za forenziku splitskog Medicinskog fakulteta, 45-godišnji Dubrovčanin Josip Prusina označio je i optužio kao glavne kreatore zamršene i protuzakonite operacije podmetanja očinstva nad danas 13-godišnjakinjom porijeklom iz Bosne i Hercegovine. U pozadini svega navodno je bitka za ljetnikovac Sorkočević-Jordan na Lapadskoj obali 27 u Dubrovniku, u suvlasništvu Josipa Prusine, ali i odvjetnika Maroja Matane i njegovih partnera. Odvjetnik Matana i partneri Žarko Kljunak i Mario Knego željeli su investirati u dogradnju tog ladanjskog kompleksa. Kako Josip Prusina nije pristao na prodaju svog dijela ljetnikovca potencijalnim investitorima, pokušali su mu, kaže Prusina, podmetanjem očinstva nad tuđim djetetom, preko nje kao potencijalne nasljednice, manipulacijama preuzeti vlasništvo nad cijelim ladanjskim kompleksom. Prusina tvrdi da ima pouzdana saznanja i o tome tko je pravi otac 13-godišnjakinje. Kako je rekao u razgovoru za Nacional, to je Ljiljanko Palac, poduzetnik iz Gruda u Bosni i Hercegovini i rođak pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, poznat, inače, i kao financijer HDZ-a. Za tu tvrdnju o očinstvu Ljiljanka Palca podastro je i ovjerenu službenu izjavu jednog svjedoka koji mu je to potvrdio. Kopiju te izjave ustupio je i Nacionalu.

Ukratko, u razgovoru za Nacional Josip Prusina požalio se da u njegovu slučaju nije bilo u pitanju samo „podmetanje očinstva nad tuđim djetetom“, za što je osumnjičio bivšeg predsjednika Vrhovnog suda Đuru Sessu i bivšeg splitskog rektora Šimuna Anđelinovića, forenzičara i sudskog vještaka koji je i sudjelovao u dokazivanju njegova očinstva. Bilo je tu, kako je rekao, i sumnjivog podvlačenja nepoznatih osoba pod njegov automobil Audi A5, što su zabilježile i kamere iz susjednog hotela. Snimke je spreman, kako je rekao, ustupiti Nacionalu.

Dolazeći u Zagreb s torbom punom sudskih spisa, precizirao je da se „iza tog podmetanja očinstva nad danas 13-godišnjom izvanbračnom kćeri Ljiljanka Palca, krije i borba oko izuzetno vrijedne imovine“, njegove polovice elitnog ljetnikovca Sorkočević-Jordan iz 16. stoljeća. Prema riječima Prusine, namjera je bila zastrašiti ga i natjerati da odustane od vlasništva i proda svoj dio ladanjskog kompleksa suvlasnicima – odvjetniku Maroju Matani i njegovim partnerima – koji su imali namjeru, kako tvrdi, na tom prostoru izgraditi zgradu. Cilj je bio, uvjeren je Prusina, da Jelena Jakić iz Mostara, kao majka i skrbnica njegove potencijalne nasljednice, trinaestogodišnje tinejdžerice, lažnom optužbom za očinstvo njegovu polovicu četveroetažnog ljetnikovca (prizemlje, dva kata i potkrovlje uz pripadajućih 4000 kvadrata vrta) ustupi trojici suvlasnika. A suvlasnici tog, prema stručnim konzervatorskim mjerilima, najočuvanijeg ljetnikovca nekada moćne plemićke obitelji Sorkočević, na samoj morskoj obali, uz Prusinu su odvjetnik Maroje Matana i dvojica njegovih partnera Žarko Kljunak i Mario Knego.

Odgovarajući na pitanje od koga je dobio informacije o pozadini podmetanja očinstva, rekao je da je stalno provjeravao svoj automobil Audi A5 te tako došao do određenih saznanja koja je i pismenim putem prijavio svim nadležnim državnim institucijama. „Postoji i videozapis snimljen kamerama iz hotela Kazbek, u neposrednom susjedstvu parkirališta na kojem sam, kao i obično, parkirao automobil. Direktor hotela dao mi je snimku na kojoj dvojica gledaju moj automobil, a onda se jedan podvlači pod njega“, rekao je Prusina. On smatra da su tako provjeravali kako nešto postaviti pod njegov automobil. „To se jasno vidi na videosnimci. I direktor Kazbeka bio je šokiran, a ja sam to prijavio policiji. Policija je izuzela snimke, a i ja ih posjedujem. Vide se ti ljudi, a registracija njihova automobila bila je iz Bosne i Hercegovine“, pojasnio je Prusina.

U pravosudnoj bitci za osporavanje očinstva, prema riječima Prusine, „nije manjkalo niskih i prljavih udaraca“. „Nakon što sam odbio prodati svoj dio ljetnikovca, vlasnici preostalog dijela nekretnine nagovorili su Jelenu Jakić, ‘studenticu’ iz Mostara, da fiktivno prijavi prebivalište u Splitu i mene optuži za očinstvo nad djetetom bogatog i oženjenog Ljiljanka Palca iz Gruda u Bosni i Hercegovini. Pokrenuli su na sudu u Splitu preko majke Jelene Jakić namješteni postupak utvrđivanja očinstva nad njezinim djetetom. Za to su koristili usluge kriminalca dr. Šimuna Anđelinovića, a kasnije i veći broj sudskih postupaka protiv mene“, ponovio je u razgovoru za Nacional Prusina vlastitu izjavu iz svog zahtjeva podnesenog Ministarstvu pravosuđa i uprave u kojem je tražio razrješenje bivšeg predsjednika Vrhovnog suda Đure Sesse.

Prema Prusininim riječima, cijela priča s namještanjem očinstva bila je moguća zahvaljujući suradnji doktora Anđelinovića i brojnih sudaca, državnih odvjetnika, sudskih vještaka, djelatnika MUP-a i mnogih drugih iz državnih službi, a ostatak cijele priče pročitajte KLIKOM OVDJE.