Pratimo uživo 25. sjednicu Gradskog vijeća Grada Dubrovnika s više od 20 točaka dnevnog reda. Sjednicu možete pratiti i uživo na programu Dubrovačke televizije. Četiri sata trajala je burna rasprava tijekom točke Izvješće o radu gradonačelnika za prvih šest mjeseci. Raprava je odmah na početku otišla u drugom smjeru pa su se prvo vijećnici vratili na staro pitanje prodaje Luke Dubrovnik a zatim se dva sata burno raspravljalo o apartmanizaciji i ukidanju apartmana. Sve tri objedinjene točke o proračunu su usvojene kao i točka o izradi Urbanističkog plana uređenja Pobrežje – sjever. Zatim je uslijedila rasprava o komunalnom doprinosu i komunalnoj naknadi.

PRIJEDLOG ODLUKE O VRIJEDNOSTI BODA KOMUNALNE NAKNADE

Mato Franković: Što će ova naknada generirati? Unatoč ovom malom povećanju Grad Dubrovnik ima najmanji bod komunalne naknade. Koliko novaca bi u proračun donijela ova odluka – milijun i 300 tisuća eura. Namjena ovog da se usmjeri u razvoj cestovne i komunalne infrastrukture Grada Dubrovnika. Iako sam pročitao u medijima o enormnom povećanju od 25 posto, 25 posto na što? Imamo prihode i od imovine, međutim ako želimo daljnji razvoj projekata smatram ovo iznimno bitnim. Ovo nije nikakav udar na građane niti na budžet građana. Ovdje se radi uistinu o simboličnih 10 eura godišnje!

Anita Bonačić Obradović: Možemo mi govoriti o minimalnom iznosu od 10 eura na godinu. Ono što mene zanima, vidimo da neki gradovi nisu podigli komunalne naknade. Split nije, Zadar nije. Osijek jest 22 posto za građane, 25 posto obrtnicima, Rijeka jest 10 posto. Ono zbog čega smo protiv je činjenica da bilo kakav udar na novčanik građana s obzirom na povećanu inflaciju, to je razlog zašto smo protiv. Istaknuli ste i da se na javno savjetovanje nitko nije javio, vjerojatno će sada ljudi malo više početi pratiti javna savjetovanja.

Andro Vlahušić: Tko plaća komunalni doprinos? Investitori? Čemu je namijenjen? Izgradnji cesta. Imamo sad neobičnu situaciju. Zašto se ne potrudimo da gradimo više? Ako nećemo graditi ni raditi, onda jedini koji će morati plaćati čišćenje ulica to su građani. Ako građanima zabranite iznajmljivanje, od čega će plaćati komunalnu naknadu? Pa od plaće. Ovaj mali udar za umirovljenike je jako velika stvar. Ovo je politika Superhika. Franković uzima siromašnima da bi dao bogatima. Superhik Mato!

Mato Franković: Da smo se odlučili biti Rijeka, uopće ne moramo razmišljati o dodatnom financiranju projekata, ali smo išli minimalnim opterećenjem, ne tim putem. Mi ćemo sad satima raspravljati o minimalnom povećanju, da minimalnije ne može biti!

Ivan Maslać: Stan od 65 kvadrata u najvećoj zoni, to vam ispada manje od 1 euro mjesečno. Moram reći da od 2019. treba reći da je cijena svih dobara i usluga porasla. Sad je pitanje želimo li kao Grad Dubrovnik zadržati istu uslugu? Ako hoćemo jednaku razinu usluge to košta. 1 euro mjesečno nije problem.

Jasmin Deraković: Replika na Bonačić Obradović. Slažem se da povećanje od 25 posto s PDV-om nije najsretnije rješenje jer dira građane. Vi ste rekli Grad Rijeka nije podizao cijenu. Pa gdje će je više dizati.

Bonačić Obradović dobacuje iz klupe: Tko je rekao.

Jasmin Deraković: Rijeka trenutačno naplaćuje 15,4 kune, a Dubrovnik 7,5. Ja ću za ovu odluku glasovati ZA, a je li dobra pokazat će vrijeme.

Đuro Capor: Mislim da se ovdje radi o stvari principa. Ako povećamo komunalnu naknadu zašto ne povećamo doprinos za investitore koji grade. Ako gradonačelnik u Otvorenom dijeli savjete kako Dubrovniku ne treba prihod od prireza, a pojavi se situacija da nam treba iznos za održavanje cesta pa povećamo komunalnu naknadu. Komunalnu naknadu plaćaju svi građani.

Mato Franković: Vijećnik je pokušao imputirati a nije se infomirao. Doprinos u Gradu Dubrovniku je na najvećoj razini, više ne može. Komunalnu naknadu ne plaćaju svi građani Dubrovnika nego isključivo i jedino oni koji imaju nekretninu. Ako u obitelji imamo četiri osobe koje žive u stanu, plaća je samo vlasnik nekretnine. Za razliku od prireza koji se ukida najveći broj građana plaća prirez. Mislim da su svi u kampanji govorili da treba ukinuti prirez jer je to dodatni porez i zbog toga smo ga ukinuli. I nismo htjeli stavljati veći porez na dohodak. Nismo to htjeli. Kad bi pričali o sukusu vašeg političkog mainstreama ova odluka bi bila u skladu s vašom političkom praksom i ideologijom. Mi pomažemo građanima. Svaki put kad me Vlahušić hvalio imao sam problem. Da se vratim na 10 eura godišnje.

Anita Bonačić Obradović: Replika Derakoviću. Bolje me saslušajte. Dva puta sam ponovila da je Rijeka povećala 10 posto. Ne volim da me se imputira nešto što nisam rekla. 25 posto je 25 posto. Nemojte mi stavljati riječi u usta.

Mato Franković: Ovo je posljednje. Poštovana vijećnice vi ste sad rekli da je Rijeka povećala svoje za 10 posto a Grad Dubrovnik za 25 posto. Rijeka je povećala na 15.24 a Grad Dubrovnik ide na 7.53. Gledamo li mi malo ovdje te brojke? Želite li da povećamo kao Rijeka? Onda to recite. Iako je gradonačelnik Rijeke moj prijatelj, ali ja to nemam hrabrosti predložiti. Znači 10 eura godišnje.

Ivan Maslać: Ja bih ponovio riječi od Derakovića.  Gradonačelnik diže na 10 eura ili možemo dignuti porez na dohodak kao što je u gradovima gdje gradonačelnici nisu HDZ. Vlahušiću. Mislim da ste spomenuli 4000 praznih stanova, zašto ne bi plaćali komunalnu naknadu?

Andro Vlahušić: Ovdje se radi o neselektivnoj mjeri. Svi vi koji imate svoje nekretnine a najviši broj Dubrovčana ima nekretnine će morati platiti 25 posto kao oni koji nemaju. Odredimo socijalni cenzus, nitko nas ne priječi. Nisu kruške i jabuke. Ajdemo odgoditi ovu odluku.

Jasmin Deraković: Nije bila poanta da Rijeka nije dizala nego je dizala manje. Nije bitan postotak nego koliko novca netko za to daje. Kad se sve povuče što ostane 7,5 kuna u Dubrovniku i 15,24 u Rijeci. Ja sam se osvrnuo na gradove koji uopće nisu dizali. Ja sam rekao da će vrijeme pokazati je li odluka bila dobra.

Marko Potrebica: Vlahušić se cijeli dan zalaže za one koji imaju nekretnine. Pa sam očekivao da će nastaviti rečenicu pa će reći mi koji imamo nekretnine pa bi mogli imati kao u Rijeci i Zadru zajedno. Niste do kraja bili dosljedni.

Ivan Maslać: Da ne bi ispalo sit gladnom ne vjerujem. Ali nekim umirovljenicima 10 eura može biti puno ali Grad Dubrovnik preko gradskih kotareva daje jednokratnu pomoć.

Andro Vlahušić: Idemo biti Robin Hood, a ne Superhik. Nama će se dogoditi da podizanjem mirovina brojni Dubrovčani će ostati bez plaćanja. Od 2015. do danas inflacija je 40 posto. Zašto nismo podignuli socijalne cenzuse? Dubrovnik ima mogućnost da uvede Robin Hood model. Kad imamo takve modele onda je to utopistički grad. Zašto sirotinju oporezivati istim modelom kao bogate?

Anita Bonačić Obradović: Ajmo se složit da se ne slažemo. Vi ste za povećanje od 25 posto, a mi protiv.

Đuro Capor: Grad Rijeka raspisuje natječaj da ih prate mediji i daje za to dva milijuna kuna, a Grad Dubrovnik za oglase medijima daje duplo. Treba dati širu sliku.