Krenula je rasprava o izmjeni i dopuni Proračuna, kao i odluka o zaduživanju Grada Dubrovnika.

ANTE VOJVODIĆ
Gradsko vijeće je na 6. sjednici donijelo Proračun za 2022. Tijekom veljače nametnula se potreba da se poveća potreba za 14 milijuna novih. Navedene izmjene se odnose na dodavanje novog projekta modernizacije javne rasvjete čije deatljnije obrazloženje se prikazuje u nastavku. Financirat će se planom ESIF iz HABOR-a, tako da u momentalnom mi to nosimo prema projektu 14 milijuna kuna, uz održavanje su se izvršila neka usklađenja i to se odnosi na semafore, modernizacija na dva dijela. S projekta usluga se prešlo na projekt modernizacije i imovine. Što se tiče samog zaduženja prema pristigloj ponudi se planira uzeti 14 milijuna kuna s rokom povrata 7 godina. Cijela investicija se mora završiti u godinu dana. Što se tiče otplatnog plana, kad se uzmu parametri sada, uzeli smo da će prosječna rata kredita biti 170 tisuća kuna mjesečno puta 12 to je 2 i pol milijuna kuna štednje na struji. Pored toga, gdje će se znatne uštede održavati.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Ova projekt ima tri cjeline. Je li to dobro ili nije dobro. Neke od svjetiljki su došle džabe. Kad gledamo ovaj projekt šteta što nije napravljen prije 5-6 godina. Drugo nije čisto, zašto nismo prijavili na EU fondove, ja sam samo za g. Potrebicu objavio objašnjenje. Treće pitanje koje ostaje otvoreno je da sa postojećih 375 milijuna kuna koliko imamo zaduženje s 31.12.2021. s ovih 14 milijuna dolazimo do 390 milijuna kuna, kreditno zaduženje je 30,45 posto, zakonski dozvoljeno 20. Bez obzira što smo 30,45 posto zaduženi mi moramo rezervirati svaku sljedeću kunu za otplatu kredita, ali što onda, svako drugo zaduženje, uključujući TUP, Sanitat. Mi smo u biti izrazito prezadužen Grad. Pa nema novih izvora sredstava, a ne dižemo cijene javnih površina. Treba vidjeti što s trećim mjesecom i vidjet jesu li uplatnice realne ili ne. Treba vidjeti način kako se izvuć iz zaduženja. To je samo isplativ projekt, imali smo ga šansu dobit preko EU fondova, a sad smo najzaduženiji Grad. Imamo probleme s bilo kojim zaduženjem. 6.12. se kaže tvrtke u vlasništvu Grada podliježu odluci o izvršenju proračuna.

MATO FRANKOVIĆ
I g. Vlahušić i Capor iako sam ja prethodno rekao da smo u ESIF-u vi stalno govorite jesmo li mi u mogućnosti ići u EU fondove. Nema izmjene led rasvjete. To su krediti u kojima mi zapravo na osnovu uspjeha ostvarujemo dobit. Koliko mi sada trošimo energije? Možete mislit kad nama skoče cijene energenata još, kolike će cijene bit dogodine. Vlahušić je u svom izlaganju vidio projekt koji smo mi naslijedili još od Vlahušića, 4 godine sam se ja mučio s tim da taj projekt prilagodimo uvjetima, i imali smo cijeli jedan niza opstrukcija unutar upravih tijela. Nekome ne odgovara da mi postavimo led zamjenu. Ono što je bitno, ovo zaduženje ne ulazi u kreditno zaduženje Grada, ne predstavlja teret. Čl.121 zakona o proračunu kaže – ono što ne ulazi u kreditno zaduženje jedinice lokalne samouprave, zašto ne ulazi jer će uštede biti puno veće u odnosu na plaćanje kredita koje imamo samo za plaćanje javne rasvjete.
Vezano za članak koji se pojavio u jednom listu točnije DULISTU, da je namješten natječaj Španjolcima, tehnička dokumentacija još nije izašla vanka. Gdje ima dima ima i vatre pa sam ja išao vidjeti je li čovjek namjestio nekome. Kaže projektant a on se zove Ivica Krile, vezano za članak DULIST-a u potpunosti odbacujem zlonamjerne konstrukcije koje su navedene koje se vežu za moj rad vezano za obnovu putem financiranje preko HBOR-a. Odabrana je referentna oprema koja zadovoljava određene norme koje čine sustav rasvjete. Upravo tim je omogućeno svim da se natječu i da grad dobije najbolji proizvod. Saku sugestiju prihvaćam. toliko o tome da je netko opisan u projektu što je potpuna neistina. Naručio sam ja jedno neovisno mišljenje uspoređujući naše lampe. Tu smo vidjeli da po učinku od 10 proizvođača svaki udovoljava uvjetima koje će tražiti Grad Dubrovnik. Neistina je i zlonamjerna konstrukcija isticati nešto što nema u natječaju. On nije izašao. Očito je nekome bilo u interesu napraviti aferu.

Što se tiče kreditnog zaduženja, Vlahušić je u izlaganju a i SDP, zbog toga što Franković digao kredite mi nećemo moći kupiti TUP. Neistina. Što to znači. Grad Dubrovnik daje jamstva. Dao ih je hotelu Gruž za dizanje kredita. Je li i to ušlo u kreditno zaduženje grada Dubrovnika. Nije. sukladno zakonu. Ona društva koja ne ulaze – izvanproračunski korisnici i ostale pravne osobe u većinskog vlasništvu lokalne samouprave mogu se zaduživati uz suglasnost većinskog vlasnika. Ovo što je Vlahušić isticao je bilo točno do 1.1. ove godine, što znači da UTD mora tražiti suglasnost vijeća za zaduživanje ali to ne utječe na zaduživanje Grada.

Kažete da je Grad prezadužen. Nije. Prezadužen je onaj koji ne može vraćati kredite. Imamo primjer Zagreba i Rijeke koji ne mogu vraćati kredite. Dubrovnik nema tih problema. Mi vraćamo svoje kredite. Kad podijelimo to na 12 mjeseci iznosi 2 milijuna kuna mjesečno. Kao da ti krediti nisu bili opravdani, nisu ovom gradu donijeli korist. Pokušava se reći da smo se mi ponašali kao pijani milijunaši. Tri kredita je ova gradska uprava digla. Molim kratku prezentaciju da se vidi na što su potrošeni ti krediti.

IVAN TROPAN
Nema potrebe da sad raspravljamo. Svi će podržati ovu točku.

ANITA BONAČIĆ OBRADOVIĆ
Zašto ranije nije došlo do izmjene rasvjete?