Gradski koordinacijski tim MOST-a Dubrovnik javnosti je uputio priopćenje pod nazivom ‘Neustavnost aktualnih izmjena Zakona o izbornim jedinicama’ koje prenosim u cijelosti:

‘U svezi aktualne teme o neustavnosti Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor (Narodne novine, broj: 114/2023), smatramo da se neustavni zakon, po logici stvari, ne može i ne smije mijenjati, kako je to očito naumila Vlada RH https://vlada.gov.hr/sjednice/256-sjednica-vlade-republike-hrvatske-39184/39184 .

Po mišljenju našeg stručnog tima se propust sa objavom i stupanjem na snagu tog zakona može ustavno ispravno riješiti samo na način da prethodno Ustavni sud RH donese svoju odluku o ukidanju tog zakona, pošto ga Vlada RH nema ustavnu ovlast ukidati zbog njegove nesuglasnosti s Ustavom RH, odnosno neustavnosti, već jedino ima ustavnu ovlast donijeti Zakon o prestanku važenja tog Zakona, čime se ne rješava pitanje njegove formalne i sadržajne neustavnosti.

Tek nakon donošenja i stupanja na pravnu snagu takve odluke Ustavnog suda RH Vlada RH bi mogla i trebala predložiti, a Hrvatski sabor donijeti novi Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor.

Međutim, takav novi zakon bi bio u neskladu s mišljenjem i smjernicama Europske komisije za demokraciju putem zakona (tzv. Venecijanska komisija) iz Kodeksa dobrog vladanja u izbornim pitanjima usvojenim u listopadu 2002.g. kojima se preporučuje da se osnovni elementi izbornog zakona, a posebno sam izborni sustav, sastav izbornih povjerenstava i određivanje granica izbornih jedinica mogu promijeniti najkasnije godinu dana prije izbora ili se moraju odrediti ustavom ili zakonom više razine od običnog zakona.

Ovo znači da bi novi Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor ako će se poštivati smjernice Venecijanske komisije trebao donijeti Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika.

Parlamentarna skupština Vijeća Europe usvojila je Kodeks dobrog upravljanja u izbornim pitanjima na svom prvom zasjedanju 2003. godine.

Zaključno, da bi se idući parlamentarni izbori u RH mogli smatrati demokratskim nužno je donijeti novi Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika, u protivnom neće se moći izbjeći dojam da su izmjene granica izbornih jedinica diktirane neposrednim stranačkim interesima vladajuće stranke, odnosno vladajuće koalicije, i da su rezultat njihove namjere manipuliranja sa rezultatima izbora.’

Gradski koordinacijski tim MOST-a Dubrovnik