Tijekom vijećničkih pitanja 38. sjednice Gradskog vijeća, HSS-ov Vido Bogdanović pitao je gradonačelnika kad će građani konačno znati kad se i koliko gradskog novca troši te na što točno.

“Opraštam se od govornice pa evo pitanje isto koje sam već postavljao, podsjećao sam gradonačelnika na obećanje iz kampanje 2017. Interesira me zna li g. gradonačelnik koliko je isplata potpisao u ovom razdoblju, otkako je sjeo u onu kancelariju? Koliko je to novaca prešlo preko računa tj. isplaćeno? Budući je tada Franković kandidat za gradonačelnika obećao građanima na engleskom da će uvesti izvještavanje o trošenju proračunskih novaca, mi taj podatak nemamo. Ja sam ugrubo to zbrojio – dvije milijarde i 335 milijuna kuna. Nisu to mali novci. Svaki dan po 1,6 milijuna ili svaki radni dan po 2,245 milijuna kuna potrošeno s našeg računa. Nije lako ni potpisat to. Volio bih znati koliko je ukupno u ovome mandatu potrošeno, a mislim da bi svakolika javnost, emdiji i oni uključeniji u politiku voljeli na dnevnoj bazi znati kako se kreće trošenje javnih novaca. Moderna riječ – transparentnost”, rekao je Bogdanović.

Gradonačelnik Mato Franković rekao mu je kako i dalje stoji iza svojih riječi te kako će projekt transparentnosti uskoro biti objavljen. “Potpisan je ugovor sa hrvatskim telekomom, projekt otvorenog grada, bit će Dubrovnik jedan od prvih u RH gdje će se uistinu u idućih ne više od mjesec dana moćži vidjeti svaki plaćeni račun. I dobro ste rekli, bilo bi dobro izbacuiti koliko se ukupno plati raluna, koliko je novaca i na što su ti novci potrošeni. Svaki taj račun koji sam potpisao potpisao sam odgovorno i iza svakog stojim. Nećete od mene čuti da sam potpisao tisuće i da ne znam što sam potpisao. Ja sam uveo sustav, tražoio sam da se povežu računi s ugovorom i narudžbenicom. Ako nema toga, nema plaćanja. To smo sve digitalizirali, svi procesi su digitalizirani, ne mogu se sakriti. Iza svakog pravnog akta stoji ovjera pravnika i nadležnih za taj predmet. Uveli smo to. Sad s tim sustaviom treba doći korak dalje – otvoreni i transparentni grad. To ćete vidjeti uskoro. Žao mi je što to nije bilo prije, ali informatički sustav Grada bio je zastario. Sa velikim znanjem informatičara je to funkcioniralo, ali kad je sustav pao, nama su plaće kasnile, bilo je dosta problema. U podrumu Vodovoda smo našli taj jedan sustav, uređaj koji smo rekonstruirali da ga implementiramo s postojećim. Tu smo vidjeli koliko smo ranjivi. To je milijardu i jedan problem bio. To ljude i ne interesira, ali toliko je bio zapušten sustav. Ide u dobrom smjeru, a paralelno se vodi i program transparentnosti gdje će biti vidljivi svi računi. Svaki ima svoje ime, iznos… Poštivajući pravila GDPR-a.”

Bogdanović je odgovorio: “Ja ne volim vama postavljati pitanja iz jednostavnog razloga što ste odličan komunikator. Iz onoga što sam pitao vi okrenete priču. Ja vas pitam košarku, vi odgovarate koliko ste golova dali u nogometu. Jedan viška zaposleni, ima ih 260 u gradskoj upravi, jedan mali stari kompjuter i excel tablica i može ukucati sve računa Grada Dubrovnika i objaviti autorizirano ili neautorizirano. To je sve što je trebalo učiniti da biste ispunili svoje obećanje. Ali molim vas, nemojte ovo protumačiti kao sumnju u nepropisno trošenje. Jednostavno vrlo je bitno zbog ozbiljnog posla vidjeti tijek novca i to u realnom vremenu.”