U utorak, 21. rujna 2021. godine u 18 sati, u klaustru samostana na Lokrumu, održat će se javno predstavljenje rezultata istraživanja benedktinskoga samostana i Maksimilijanove rezidencije.

„ Baština za sve!“ tema je ovogodišnje manifestacije Dana europske baštine koja je prigoda za predstavljanje i slavljenje zajedničke kulturne baštine svih europskih zemalja, regija, gradova i manjih sredina.
Zavod za obnovu Dubrovnika u suradnji s Javnom ustanovom Rezervat Lokrum priključuje se manifestaciji predstavljanjem rezultata istraživanja kompleksa nekadašnjega benediktinskog samostana i rezidencije nadvojvode Maksimilijana Habsburškog na Lokrumu, u utorak, 21. rujna s početkom u 18 sati u klaustru samostana na Lokrumu.

Kompleks spada među najvažnije i najslojevitije spomenike toga tipa na dubrovačkome području, a nužna arheološka, restauratorska i arhivska istraživanja provodila su se više godina. Predstavljanjem se želi javnost upoznati s rezultatima posljednje faze istraživanja provedenima 2018.-2019. godine tijekom kojih se došlo do značajnih novih spoznaja o nastanku, razvoju i fazama benediktinskoga samostana koje potvrđuju važnost tog spomenika ne samo u našem nacionalnom, nego i u širem kontekstu. Posebno se ističe dosad zanemarena faza pripadanja samostana Kongregaciji Sv. Justine u Padovi, čije je istraživanje pozicioniralo renesansni  lokrumski klaustar uz bok najistaknutijim benediktinskim arhitektonskim rješenjima oko 1500. godine. Jednako je tako i s vremenom kada je Lokrum bio u vlasništvu dinastije Habsburga u 19. stoljeću: ta je razvojna faza koju karakterizira samo manjim dijelom izvedeno proširenje samostana za rezidenciju nadvojvode Maksimilijana (1859.-1867.), ali koja Lokrum i Dubrovnik jasno pozicioniraju u kontekstu arhitekture i kulture historicizma. Sva su provedena istraživanja i nove spoznaje ključni ne samo radi visokoga vrednovanja kompleksa, nego i radi projektiranja njegove buduće obnove i prezentacije.

Rezultate arheoloških i restauratorskih istraživanja na Lokrumu i arhivskih istraživanja obavljenih po ustanovama diljem domovine i inozemstva predstavit će voditeljica istraživanja arhitektica Zvjezdana Tolja te članovi istraživačkoga tima: arheologinja Nela Kovačević Bokarica, povjesničari umjetnosti Ana Marinković, Franko Ćorić i Ivan Viđen, a govorit će i akademik Igor Fisković.