U tijeku je aktualno prijepodne Hrvatskog sabora tijekom kojeg zastupnici mogu postavljati pitanja premijeru i ministru. Zastupničko pitanje ministru zdravstva Viliju Berošu uputio je HDZ-ov zastupnik i dubrovački gradonačelnik Mato Franković.

-Dubrovačko-neretvanska županija poslala je ministarstvu, jednako kao i druge županije, prijedlog organizacije mreže zdravstvenih ustanova u sustavu HZZO-a na svom području. U tom je prijedlogu i želja da se ambulanta na otoku Koločepu uvrsti u mrežu HZZO-a. Podsjetio bih, Koločep je otok zapadno od Dubrovnika i na njemu, prema popisu iz 2011. godine žive 163 stanovnika. Međutim, u ljetnim mjesecima, kad brojni brodovi dovode i izletnike i goste, u jednom danu na ovom otoku zna se naći i oko dvije tisuće stanovnika. Koločep, iako ima ambulantu, ona nije u mreži HZZO-a, stoga stanovnici ovog otoka ne mogu dobiti uputnicu, već su prijavljeni kod liječnika na susjednom Lopudu. Otkad sam preuzeo dužnost gradonačelnika, Grad Dubrovnik pokriva troškove tima na otoku. Pokrivamo i troškove hitnog medicinskog tima na svim elafitskim otocima. Uvrštavanjem u mrežu HZZO-a stanovnicima Koločepa omogućilo bi se kod liječnika na njihovom otoku dobivanje sve potrebne usluge čime bi im se olakšali i uvjeti života na otoku. Grad Dubrovnik i dalje je spreman financijski potpomagati rad ambulante na Koločepu.  Stoga je moje pitanje, ministre, kada će biti završena nova mreža HZZO-a i hoće li ministarstvo prihvatiti prijedlog Dubrovačko-neretvanske županije da se u tu mrežu uvrsti i ambulanta na Koločepu?

Ministar Vili Beroš kazao je kako primarna zdravstvena zaštita može i mora biti temelj zdravstva u Hravtskoj.

-Standarde i broj timova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti određuje mreža javno zdravstvene službe. Prosječan broj osiguranika u po jednom timu u ovom trenutku je 1700. Činjenica je da je Dubrovačko-neretvanska županija, sukladno zaključcima Županisjke skupštine, ministarstvu uputila zahtjev gdje se traži proširenje mreže, a vezano za navedeni otok. Osim onoga što ste vi istaknuli, a to je povećanje broja stanovnika tijekom ljetnih mjeseci, još jedan argument je istaknut, a to su povremeno nepovoljni vremenski uvjeti koji stanovnicima onemogućavaju dostupnost primarne zdravstvene zaštite. NAš cilj je jačati kvalitetu i dostupnost zdravstvene zaštite. Vaš zahtjev ćemo analizirati. Izrada mreže je u tijeku, a o njoj će svoje mišljenje morati dati i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i nadležna komora. To ćemo sve odraditi i nadam se da ćemo riješiti ovaj problem. Nije ovdje samo riječ o tom otoku u Vašoj žuapniji, mi imamo još takvih područja u Hrvatskoj gdje se mora prilagoditi mreža javno-zdravstvene službe

Franković se potom očitovao na Berošev odgovor te kazao kako želi naglasiti da na Koločepu postoji turistička ambulanta koju financira Grad Dubrovnik.

-Problem je taj što stanovnici ne mogu u toj ambulanti dobiti potpunu zdravstvenu uslugu, već im se to izdaje na otoku Lopudu. HZZO treba uzeti u obzir kako postaje jedinice lokalne samouprave koje su voljne financirati ambulante, ali da te ambulante onda moraju i pružati punu uslugu stanovnicima na području gdje se nalaze. Mi imao takva dva slučaja, jedan je spomenuta ambulanta na Koločepu, a drugi je ambulanta u dubrovačkoj povijesnoj jezgri. Obje su turističke ambulante i obje financira Grad Dubrovnik. Nama treba da ih HZZO uvrsti u mrežu, bez obveze financiranja od strane HZZO-a-zaključio je Franković.