U tijeku je 15. sjednica Gradskog vijeća grada Dubrovnika. Kao prva točka dnevnog reda predviđena su vijećnička pitanja, kojima prethodi Izvješće Mandatnog odbora.

Prisutno je 16 od 21 vijećnika.


MARKO POTREBICA (HDZ)

Gradonačelnik je s dnevnog reda povukao točku broj 5. A dnevni red se nadopunjuje točkama.

Da obrazložim nultu točku. Kolega Tropan je dostavio zahtjev za mirovanje. Kolege iz SDP-a su predložile novog kolegu, ali Tropan je io član mandatnog odbora, dogodila sesituacija da nemamo kvorum u mandatnom odboru. Iz tog razloga smo dužni prvo a održali smo sjednicu mandatnog odbora, gdje ćemo odabrati kolegu. Nulta točka iz tog razloga postaje prva točka dnevnog reda. Zapravo 27. točka postaje prva, a nulta ostaje iza.

Otvaram mogućnost izmjena dnevnog reda. Možete dati prijedloge za izostavljanje ili nadopunu.

ŽELJKO RAGUŽ (DUSTRA)
Kako smo imali redovna vijećnička pitanja i nije dobro da se izostavlja ali imamo izvješće gdje su sve teme na raspolaganju i bilo tko može uputiti pitanje, da se ne duplamo predlažem skidanje vijećničkih pitanja.

MARKO POTREBICA
Ako većina skine vijećnička pitanja, u točki o izvješću sva se pitanja mogu postaviti. Neće biti sankcija.

Prijedlog odluke je prihvaćen.

1. Prijedlog odluke o osnivanju Mandatnog odbora.

KATARINA DORŠNER (HDZ)
Odbor za izbor i imenovanje jednoglasno je predložilo gđu. Anitu Bonačić Obradović za članicu mandatnog odbora.

Prijedlog je usvojen jednoglasno.


Nastala je pauza zbog sastanka novog mandatnog odbora.

TEO GRBIĆ (HDZ)
Izvješće u ispunjenju zakonskih uvjeta za prestanak mandata Tropanu i početak zamjeniku. Na sjednici mandatnog odbora razmatran je prestanak mandata i početak mandata zamjeniku. Ima pravo staviti svoj mandat u mirovanje zbog osobnih razloga. Temeljem zakona predlagatelj SDP-a predlaže Sašu Škrabića. Ispunjeni su zakonski uvjeti za početak mandata.

SAŠA ŠKRABIĆ (SDP)
Prisežem da ću dužnosti obavljati savjesno i pridržavati se zakona i statuta RH.

2. Prijedlog zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu gradonačelnika Grada Dubrovnika za razdoblje od 1. siječnja 2022. do 30. lipnja 2022. godine.

MATO FRANKOVIĆ
Poštovane vijećnice i vijećnici pred vama se nalazi izvješće za razdoblje od 1.1. do 30.6. ove godine. Ja ću pokušat u što kraćim crtama proći. Mi ga već godinama brusimo kako su nas vijećnici upozoravali a kako bi izvješće bilo što iscrpnije i detaljnije, a vezano za povećanje kvalitete života i koje su to aktivnosti koje uprava ima, a po pitanju drugih segmenata.
rvo projekti, su stanovi za mlade po modelu POS, kao što je poznato, nakon što je završen, jednom segmentu su zbrinuti HRVI, a sve sukladno zakonu a u drugom dijelu zgrada u 43 plan je zbrinuti mlade obitelji. Na prvi je prošlo 17 obitelji, i sada je u tijeku drugi natječaj za koji vjerujem da će biti gotov uskoro i da će sva 43 stana odzvanjati dječjim smijeom i radosti. Bio je restriktivan ali o nas dovodi do cilja da ih dobiju oni koji trebaju.

Nastavljamo dalje s projektom Solitudo, iako smo ishodovali svu dokumentaciju potrebna je građevinska za infrastrukturu. Sada očekujemo i izmjenu građevinske čime bi se stekli svi uvjeti da ishodujemo građevinsku za sam projekt.

Također vrlo važno Lapadska obala, vjerujem da i sami pratite izgradnju, ona je vrlo kompleksan projekt, u potpunosti financiran sredstvima, vrijedan 69.857 milijuna kuna, 131 pilot izbušen, u tijeku su segmenti obalnog zida, isti su prethodno betonirani ispred Kazbeka, svi navedeni radovi će završiti u zacrtanim rokovima a to je iduća godina u ovo vrijeme, važno je da su ključni problemi razriješeni i da Lapadska obala uistinu napreduje dobro.

Škola u ulici Ilije Sarake, druga je Montovjerna. One će obje osigurati jednosmjensku nastavu da bi sve škole ušle u taj sustav, ostaje samo Mokošica. Unatoč manjim odstupanjima zbog promjena na tržištu radovi se ipak izvode u skladu i očekuje se da će se cjelokupni prostor dovršiti do kraja prosinca. U tom prostoru od 1. do 3. razreda, a svi ostali u Marina Getaldića. Također treba napomenuti da se tijekom ljetnih mjeseci u Marina Getaldića uložilo sredstava kako bi se prilagodilo sve.

Dom umirovljenika u Gružu, ono što je ovo gradsko vijeće napravilo, osnovali smo ustanovu Ragusa čija namjena je objediniti dva doma, ovaj u Gružu i ispod OB, ovaj u Gružu u tijeku su završni građevinski radovi, jedan donator s kojim ćemo potpisati ugovor o donaciji odlučio je donirati cijeli namještaj, tako da nećemo morati vlastitim sredstvima donirati i do kraja studenog mjeseca kako nam je rečeno stići namještaj i da će se taj dom opremiti onda idu sve ostale faze od zapošljavanja i dalje.
Odmah ću spomenuti dom ispod OB, ishodovali smo građevinsku prethodno riješili sve imovinsko pravne probleme i ono što je najvažnije prilagodili se svim potrebnim uvjetima jer iščekujemo natječaj za EU sredstva, sukladno razgovorima za županijom, dogovorili smo sa županom da će nam dati punu podršku jer zapravo ona nam je potrebna. Na taj način vjeruje da ćemo dobiti prijeko potrebna sredstva, visoko vrijedno preko 130 milijuna kuna se procjenjuje dom ispod OB, a nadamo se da ćemo od države kroz MPO dobili pola od toga.

Jedan od najvažnijih projekata Aglomeracija Dubrovnik. Više se puta pričalo što predstavlja, 704 milijuna kuna bez PDV-a. Tender br.1 pročistač za vodu, uređaj je pušten u rad, 2. i taj smo projekt refinancirali, sastoji se od 4 ugovora. Važno je reći da je svemu prethodila dokumentacija, raspisivanje javne nabave i ugovaranje. Tender 3, sanacija hidrotehničkog tunela, iznimno važan posao, tender br. 4, dva ugovora, izgradnja sustava u Orašcu, ugovor potpisan u studenom 2019., ukupno smo izveli 3800 cjevovoda. Tender 5, rekonstrukcija odvodnje povijesne jezgre, ugovor potpisan u srpnju 2022, razlog zašto još nismo počeli je turistička sezona. Zbog istupa u javnosti koji su željeli reći da se namještalo, poznato je da se radi o krajobraznom području. Gledajući sve aglomeracije u HR, dubrovačka je jedna d najuspješnijih u ovom trenutku. Imamo brojne koje su potpisale prije nas i još nisu počele raditi.

Vrtići su nam sad aktualni, pa ću preletiti. Pčelica dakle imamo građevinsku dozvolu, 65 milijuna kuna vrijedan projekt. Ministarstvo je dalo odluku da će sufinancirati dio, također dječji vrtić Komolac, prijavili smo i navedeni vrtić i Ministarstvo će njega financirati s 15 milijuna kuna, dakle dobili smo 27 milijuna kuna i najviše smo sredstava dobii za izgradnju dječjih vrtića. Nije nam ovo dovoljno, trebat će se potrudit ali napravit ćemo sve.

Cesta Tamarić Mokošica. Izrađena dokumentacija, dobivene sve potvrde, ishođena građevinska i izvlaštenje od 9 milijuna kuna. Prije par dana smo održali sastanak jer postoje određeni natječaji koji povećavaju mobilnost u određenim područjima, naša prednost je što cesta Tamarić Mokošica spaja osnovnu školu s lokalnom cestom i omogućuje novu autobusnu stanicu, kvalitetan vatrogasni pristup. Vrijednost je 30 milijuna kuna i očekujemo da će se krenuti s realizacijom u idućoj godini. Ssad pripremamo natječaj za izgradnju vrtića, pripremamo se za izgradnju škole, i gdje bi svi ti kamioni trebali proć. Upravo zato je važno izgraditi ovu cestu.

Vidite i projekte kojima je ishođena građevinska dozvola. Na tome smo puno raditi, jer s velikim portfoliom omogućava vam se kad se određeni fond otvori, one su ključne. Također stoji izgradnja groblja Dubac, u tijeku je izgradnja posebnih područja gdje se izvode iskopi grobnih mjesta.

Montovjerna Batala oborinske oddvodnje, nadamo se započti iduće godine s tim projektom. To je povezano s plutanjem onog dijela kraj limenke, rješavanjem ove odvodnje riješio bi se problem i tog plavljenja.

Osnovne škole, za Mokošicu gotov glavni projekt i predali taj projekt, čekamo njihovu potvrdu na glavni projekt, a paralelno moraju promijeniti određene pravilnike. Bit ćemo jedini grad u HR koji je uveo sve škole u jednosmjensku nastavu. Škola Orašac, dvorana se koristi više kao učionica i zaoti mamo izrađenu građevinsku i gradili bi je kroz oporavak i otpornost, gdje bi bila u suhoj vezi sa školom i gornji kat bi mogli adaptirati, osigurati dovoljan broj učionica kako je bilo i prethodno planirano.

Jedan od bitnih projekata je Centar za pružanje usluga u zajednici, želim jasno reći. Grad Dubrovnik tj jedinica lok samouprave nema obvezu niti im može biti osnivač. To može ili županija ili država. I često se u javnosti, čim je nešto krivo grad grad grad. Mi smo samo kotačić. Odlučili smo definirati lokaciju. Uzeli smo jednog od najboljeg arhutekata.Napravili smo idejno rješenje to ćemo idući tjedan prezentirati roditeljima, posebno s autizmom. Mi smo tu priču zaokružili od početka. Od rane intervencije, vrtića, škole, radne terapije, zajednice, zato se i zove Centar za pružanje usluge u zajednici. Puno će koštati moćan je ,a li nećemo bit sami, Grad kao samo jedna od jedinica će napraviti cjelokupni projekt, sve platit, a kada dođemo do faze relizacije onda ćemo pristupit svim općinama i gradovima da zajednički isfinanciramo projekt jer je zajednički. Mogu reći da imamo dobro rješenje i nadam se da ćemo dobit pozitivno rješenje. Već je bio sastanak s roditeljima kad su davali rješenje. Ova priča može biti dobra.

ANITA BONAČIĆ OBRADOVIĆ (SDP)
Što je s besplatnim školskim obrokom.
Produženi boravak, obećali ste za djecu 3. i 4. razreda, u kojoj je fazi to?
Možete li pokrenuti kao saborski zastupnik pokrenuti da oni budu na državnom proračunu?
S ravnateljem bolnice potpisali ste senzorički park, zanima me što je s tim projektima i kad možemo očekivati realizaciju?
U ovogodišnjem izvješću stoji isti tekst, ali nestao je bazen, je li to znači da se odustalo ili?
Što se tiče izvješća kažete da poslušate prijedloge, voljela bih da to bude sistematičnije, voljela bit pročitati vaš kritički osvrt i broj zapošljavanja i po kojoj osnovi? Razmišljamo li opet o kriznim situacijama, pandemijama i krizama rata, znam da ne možemo izumit nešto u tako kratko, sve na što se mi vadimo jest korona kriza a ne bi nam se to smjelo više dogoditi.

MATO FRANKOVIĆ
Kao što ste rekli naše osnovne škole su uglavnom imale prehranu prvi i drugi razred produljeni boravak osim Montovjerne i traje onako kako smo to i prethodno rekli, vidjeli ste najavu premijera, već iduće godine će se osigurati sredstva da bude od 1. do 8. razreda, zato ministarstvo kroz MPO priprema kroz natječaj to, a tu je i prehrana. Još uvijek okvirne smjernice nemamo ali mi ćemo napraviti svoj maksimum. Zašto nismo već krenuli, pa išli smo strukturirano, vidjeli smo u kakvom su stanju, one osnove. Išli smo sa značajnim investicijama i tu se energetska osnova završila i tu smo pripremili postojeći projekt. Onda smo se fokusirali na jednosmjensku nastavu i izgradnju škole Montovjerna. Nadogradnjom te škole ćemo uspjet uhvatit sve uvjete koje imamo i da ćemo dobit EU sredstva.

Senzorički park i bazen, nismo odustali. Projektna dookumentacija je spremna čekamo financijske mogućnosti da krenemo u oba projekta. Postoje neki EU fondovi koje možemo povući, stalno ispitujemo mogućnosti. Pratimo i jedne i druge natječaje i dolazit će cijeli niz natječaja, RH je dobila pozitivnu ocjenu EU komisije na programe, povjerenica je došla u Osijek i očekujemo otvaranje omotnica i niz natječaja. Ono što je nama najveći fokus je ITU mehanizam, tu ćemo dobiti 2 milijuna eura, a onda ćemo raspisivat određene natječaje ali ih sami raspisujemo i pred vas će brzo doći promjena.

Što se tiče planova , danas što god planiramo to se sutra ne mora dogodit, ne znamo što će se dogodit između Ukrajine i Rusije, inflacija je od prije došla kao posljedica COVID krize teško je planirati, ali i planirajući proračun za sljedeću godinu mi smo restriktivni jer ako uronimo u pesimizam ode sve kvragu.

ANITA BONAČIĆ OBRADOVIĆ
Slažem se za optimizam. Zanima me da su pojedine škole imale interesa i kadra, bar jedna škola da je počela da to bude dobar početak ideje.

KATARINA DORŠNER (HDZ)

Htjela bih gđi. Bonačić Obradović replicirati. Brzo zaboravljamo ali to ne bih očekivala od zdravstvenog djelatnika, Kažete da se vadimo na korona razdoblje, to je najveća neviđena kriza u doba čovječanstva i donijela nesigurnost oja traje i danas, što se tiče toga da nismo radili dovoljno, pa ova gradska uprava gradi drugu školu, i u Ilije Sarake postoji kuhinja. I Lapadska obala i aglomeracija. Park pod platanom na Pilama, predviđeno je to ima i sanitarni čvor i ima dovoljno mjesta za motore.

ANITA BONAČIĆ OBRADOVIĆ
Teško je branit nešto neobranjivo, oporba ne bi trebala postojati ako nećemo isticati nešto. Ja uvijek rečem i pohvalu, ali mi je dužnost da mogu komentirati što ne valja. Da ja ne uvažavam koronu, onda bih puno više govorila.

IVAN CETINIĆ
Mi smo prvi rekli da se spoje dvije točke da ne bi morali ko Pink Panther sa svijećom dokasno. Bio je veliki stol u Kabogi. Ima li grad neki mehanizam zamljišta koji su ucrtani, je li GP firma gradska nije, ali je u stečaju, postoji li mogućnost da se ta zemljišta daju, da se napravi parcelacija, i ti bi stanovi dobili na vrijednosti?

Neki dan sam gledo da su djeca sama na gimnaziji čistila teren, mene je duša zabolila, meni je to emotivno, čuo sam i da se radi teren u Lapadskoj školi, dapače neka se radi, ali ti tereni su već u funkciji, ja bi volio da bar u funkciju dovede, ja vas ovdje evo i molim.

MATO FRANKOVIĆ
Zemljište ispred zgrada koje je uknjiženo na drugo društvo mi tu ne možemo ništa ali ono što se može za GP je pokrenut cijeli postupak s Domoupravom i riješit to pitanje zemljišta sa stečajnim upravitelje. Međutim onda ljudi ostanu u problemu. Moj primjer ja sam kupio stan i parkirno mjesto i to se nalazi u ugovoru i ocrtano je ali se u zemljišno knjižnim izvadcima ne vidi, jer to pripada kao udio.

Što se tiče igrališta mi smo u fazi proračuna za iduću godinu i mi idemo s tim, idemo uređenje igrališta, vi znate da smo imali i potencijalnog donatora pa nam i to nije prošlo kako smo se nadali i odlučili smo da ćemo svojim vlastitim sredstvima obnoviti igralište. Drago mi je da su djeca čistila, jer činjenica je da pokazuju brigu za budućnost. Imamo primjere igrališta u Gružu u koje je grad uložio novce, potpuno devastirano. Dođu, razbiju vrata, mi popravimo , stavimo kamere, nasred igrališta su došli i zapalili motor itd. Naša igrališta mi ulažemo ogromna sredstva.

PERO VIĆAN (DDS)
Osobno mislim da je put rješenja za zemljište jedan trokut razgovora s tim stanarima, Jer se u tom vremenu kupio samo stan ali je novim zakonom, zemljište koje služi za redovnu uporabu te zgrade, to mora bit u vlasništvu tih stanara. Treba to nać i pokrenut. Moja sugestija je da idu na rješenje vlasništva.

IVICA ROKO (NEZ)

Neki dan na portalima je bila vijest da se u Mokošici zatvara jedna jedina trafika. Imate li plan naći neki način.
Da li postoje konkretni pomaci s djecom koja nisu upisana u vrtiće u Mokošici?

MATO FRANKOVIĆ
Zanimljiv trend se pojavio. U posljednjim danima dobili smo četiri otkaza trafika, je li nemaju posla ne znam. Kraj doma zdravlja isto, četiri ih je za sada. U svakom tom otkazu ističe se da se gasi zbog nedovoljnog prometa koja ostvaruje. To je zanimljivo jer očito to više ne koriste toliko. Mi ćemo sigurno, jer su ljudi to cijenili, mi ćemo raspisat natječaj s istom namjenom za te površine, govorimo isključivo o tisku, možda će postojat drugi nabavljač koji je zainteresiran. Nama se javila i Lutrija, kraj bazema je bila, traže neku poziciju, možda bi oni mogli nuditi i neke druge stvar. Naša je intencija da raspišemo natječaj za sve površine gdje su bile trafike.

DVD Mokošica ima našu punu podršku, očekujemo da se skupe i organiziraju i mi ćemo im dati sugestije što i kako trebaju napraviti, a onda ćemo ih uputiti prema g. Krilanoviću.

Dalje, vezano za djecu u vrtiću, maloprije sam rekao da smo dobili sredstva nešto više od 15 milijuna kuna, to je povećanje kapaciteta na duplo. Sutra održavamo sastanak s jednim potencijalnim budućim najmodavcem gdje planiramo organizirati 4-5 skupina vrtićkih i tako riješiti problem. Problem je i da u ovoj godini, nije se upisalo 53 djece, vraćeno je na još jednu godinu u vrtićima, nama se nije otvorilo 53 mjesta, znači da smo imali pomankanje kapaciteta, nismo željeli trpat u vrtiće, na listi čekanja nemamo ni jedno dijete međutim imamo u Mokošici korak po korak rješavamo i te probleme. Riješit ćemo ono ključno a to je pitanje prostora.

IVICA ROKO

Slažem se s vama, ali ne možete gledati cijene u Mokošici i Gradu. U Gradu kad dođete u Tisak, u gradu je voda 25 do 30 kuna, a ne može on u Mokošici naplatit toliko. Grad je Grad.

MARO KRISTIĆ (MOST)
Prvo bih se samo osvrnuo na samu temu, dobro je da generalno raspravljamo o statusu projekta, ali to bi bilo bolje da dva puta godišnje napravimo izvješće jer sadržajno odstupa. Ovdje su projekti od doba Vlahušića. Sada ću otvoriti par nekih tema.

Nedavno ste mogli vidjeti da je skromno prošla tema studije utjecaja na okoliš za brzu cestu Zračna luka. Mi smo kao GV donijeli deklaraciju kojom se oštro protivimo da ta trasa prolazi tuda i evo pitam gradonačelnika što on misli po tome?

Što je projektom dvorane u Gospinom polju, kako teče proces?
Što je s javnim pozivom za Arenu Lapad, vrijeme za dostavu ponuda je isteklo?
Što je s ograničenjem s pojedinim vozilima prema Gradu?
Zračna povezanost tijekom zimskih mjeseci, složit ćemo se da smo imali solidnu sezonu, ali je treba produljiti, vidimo da je TZ zadovoljan povezanošću, ali postoje rupe?
Vidjeli smo da je Vlada aktualizirala izgradnju nacionalnog stadiona i najavilo se da se neće graditi samo u Zagrebu, zašto Dubrovnik ne koristi tu priliku?

MATO FRANKOVIĆ
Zahvaljujem na cijelom setu pitanja.

Studija utjecaja na okoliš Omble, protivim se isto kao i vi i vidio sam i ja iz medija kao i vi. Prvo, odredili smo zaštitne zone, znamo gdje se to nalazi. I dalje se zalažemo ako HC smatraju da je to bolja veza, prezentirajte nam i drugu mogućnost preko mosta dr. Franja Tuđmana koju smo mi htjeli. Smanjila bi se razina buke automobila i isto bi došli adekvatno do lokacije a to je Brgat. E sada ako mi radimo profil ceste koja se zove brza cesta, i ako tako nešto radimo onda ne vidimo zašto je problem most dr. Franja Tuđmana. Ne vidim tu problem.

Sportska dvorana, možemo vezati sve pod jedno i s arenom. Proveden je postupak javne nabave, raspisali smo javnu nabavu za glavni projekt i ja vjerujem u i idućih par mjeseci, evo kaže Božo sljedeći mjesec ćemo usvojit MPU. Naš cilj je naravno da projekt bude gotov do lipnja, i onda sve ovisi o izdavanju građevinskih dozvola, ako je izdata ja sam kriv, a ako nije ja sam kriv, a ja ne mogu utjecat. E sad dolazimo do onog ključnog, financiranje. Dobro ste primijetili, nacionalni stadioni se planiraju financirat. Nitko vam neće financirati i jedno i drugo, ako ćemo financirati u Zagrebu mi smo rekli ne, naš projekt je multifunkcionalna dvorana jer znamo da ga ne možemo sami iznijet. Naš je cilj da taj projekt dvorane financira država kroz isti taj projekt.

Arena Lapad, natječaj je završio, dvije ponude su pristigle, jedna je nepotpuna, imali smo zahtjev iz veleposlanstva iz Kine, što bi mi i napravili jer se javila jedna respektabilna firma. To mora odlučiti gradsko vijeće, a rok je isticao prije. Moramo napraviti sad evaluaciju i odlučiti što nam odgovara. Imali smo upite iz Austrije, Švicarske, no nismo dobili konkretne ponude. Ispada da je vrijeme bilo prekratko. Na idućoj sjednici ide izvještaj o tome i mi ti modelom možemo izgradit arenu Dubrovnik i dobit u par godina nešto što nismo imali u 70. To bi bilo sjajno za dubrovački sport.

Promet oko grada, mi još radimo na detaljiziranju svih parametara koje trebamo ispunit, trebali smo evidentirat vozila koja su to.

ANDRO VLAHUŠIĆ (NEZ)
I jedno i drugo rješenje ugrožava sam grad Dubrovnik, zašto ne razmišljamo o Osojniku, Grabovici, Ivanica, Herceg novi.. radi se o 50-tak kilometara, a grad u međuvremena ima sve uvjete, od mosta do vidikovca je buffer zona.

IVAN MASLAĆ (HDZ)
Mi nemamo nikakvu prometnu povezanost, broj vozila, amo se svesti na milijun dolazaka, ja bih volio da to jednom stane, pa što god se dogovorimo ali da se realizira.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Slažem se s vama, ali trebamo razdvojit. Tranzit kroz Dubrovnik ne treba nikome.

KATARINA DORŠNER
Kad se zatvore granice a živimo u nesigurnom vremenu, nema više Ivanice i putovnica. Ja sam za cestu kroz HR. U izvještaju gradonačelnika, Lapadska obala drago mi je da tom projektu smo pristupili vrlo odgovorno, dobit ćemo u centru grada dvosmjernu cestu, pročišćavanje oborinske odvodne, dvije stanice.. Imamo i pitanje pothodnika na Ilijinoj glavici i pitanje lifta koji ne možemo ozakoniti.

MARKO POTREBICA (HDZ)
Brza cesta. Ne bih htio da ovi u Zg misle jedan nezahvalni čelnik lokalne samouprave. Dvije trake bez zaustavne trake u jednom smjeru. A onda mi svi koji hodimo tamo vidimo da to nije brza cesta. Stvarno ne želim zvučat nezahvalno, ako ćemo gradit brzu cestu onda to podrazumijeva dva traka u jednom smjeru. Ako financirate iz EU morate dokazat promet. Onda se pokaže da su oni falili, nisu uspjeli dokazat. Uspjeli su podcijenit količinu prometa na toj cesti. Mi strateški planiramo. JA sam pristaša da je promet što dalje od grada. Kao npr. Zagreb Gorica.

OLGA MURATTI (HSU)

Podržavam izvješće i drago mi je da svjedočimo završetku doma umirovljenika i otvorenje i najavama o početku procedure za izgradnju drugog doma. Ono što bih predložila to je da u narednom periodu razmišlja i unese u plan rješenje parkiranja u gradu jer problem je sve veći iz dana u dan iz raznim razloga i čini mi se da bi bilo dobro razmišljati o načinu da se to rješava putem kotarskih garaža manjih. Ima tih prostora u našem kotaru dali smo konkretne prijedloge i rasteretio bi se problem.

Također komunalni problemi na koje nailaze ljudi na izvangradskom području, oni nemaju mogućnost prijaviti probleme koji ih muče jer tajnici gradskog kotara nisu komunalni redari, nemaju komunalnog redara ni od koga zatražiti pomoć a ti su problemi jako veliki, tajnik kaže to nije moj posao. Ako postoje zakonske mogućnosti da tajnici mjesnih odbora obavljaju poslove komunalnih redara da ljudi za prijavit neki kvar ne moraju dolazit u grad.

Postoji nešto što sm sad skontala da postoji i loše je. ako ste imali koncesiju i niste je obnovili nitko iz UUO ne kontrolira taj prostor. Ovo je vjerovali ili ne! Ja ako sam imala javnu površinu i nisam zatražila obnovu te površine, da me nitko neće upitati ni kontrolirat što se ove godine događa s tom javnom površinom, onda se događa da se koristi, ali ne plaća. Molila bih gradonačelnika da se stane ovome u kraj.

MATO FRANKOVIĆ
Njih trebaju kontrolirati komunalni redari izlaskom na teren. I kada bi on bio i tajnik mjesnog odbora onda bi to moglo bit praktično. Jer, realno bi naš dio posla i zadatka bio u mnogome olakšan, Ali to je bilo pitanje preustroja i tako dalje, detaljno ćemo vas pisano izvjestiti i što je meni rečeno, zašto jedni ne mogu biti i drugi. Ili će svi postati komunalni redari ali onda više nisu tajnici.

PERO VIĆAN
Muratti je govorila o konkretnom slučaju i hotelu Šipan. Nije to posao UO. Teško je reć da se nekome pogoduje, to je pitanje kad naiđe neki divljak iz slučaja kakvog imamo, onda ga treba obuzdat sa svih strana. Ja ne želim davati savjete gradonačelniku, ali ne govorim u kotarevima, ali mjesnim odbora, ukine se tajnik i uvede se tajnik – komunalni redar, pa to je posao od 15 minuta.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Pa mi smo 2015. ukinuli tajnike i stavili da su komunalni redari. Pa meni je ovo smiješno, Franković kaže meni je palo na pamet. G. Medović mogli ste još jednu kaznenu prijavu protiv mene podnijet. Što radi tajnik osim što je komunalni redar. A koji mu je drugi posao osim što prikuplja glasove?

MARKO POTREBICA
G. Vlahušić sve bi bilo dobro da nema Google-a. Zasigurno niste dobro radili po pitanju mjesnih odbora i kotareva, evo ja vam govorim slučajno nemojte tu ideju primjenjivati u svom radu.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Pozvali smo sve tajnike kotareva i odbora da napišu što su radili. Pa njih 13 nisu skupili 8 sati radnog vremena! Kažu možemo vas uputiti gradonačelniku. Apsolutno nikakav posao, 13 plaća davati za ništa! Kako će se zvati ali da obavlja komunalni posao, što drugo ima?

MATO FRANKOVIĆ
Jedna stvar na koju sam ponosan je činjenica da smo vratili funkciju kotara i mjesnih odbora. To je bila prošlost, izbrisani su im i uredi i sve. Ta razina volonterskog upravljanja nije postojala. Danas vidimo velike liste i vidimo da mjesni kotarevi mogu utjecati na stvari.

PETRA MARČINKO
Naglasila bih i da je sporan način ostvarivanja prava. Način na koji se slažu prioriteti, prema statutu Grada Dubrovnika. Dvije teme koje su se ostvarila, a to je način pitanja Žarkovice, izuzetno brutalno i način kako se riješio problem s karićarima. Tu se puno više prekršaja dogodilo.
Ne znam jeste li vidjeli jedan slučaj iz Grada imaju slučaj s jednom mladom osobom iz Grada, ne Konavala, oni nigdje ne mogu naći trenutni mehanizam koji će im pružiti skrb s tako osobnim slučajevima. Znamo što se dogodilo ovo ljeto s povećanjem temperatura. Imamo sve manje šuma temperature su sve veće, znate što se događa s temperaturama kada dignemo svo to zelenilo.

MATO FRANKOVIĆ
Vezano za Centar, kako sam rekao već, dakle, grad Dubrovnik stalno se optužuje da treba ovo ono, brojne stvari uopće nisu djelokrug, Grad nema niti jednu zakonsku pretpostavku da osnuje nešto. Godinama prolazi vrijeme ništa se ne događa. Mi smo krenuli. Prva je ideja bila da osnujemo centar za autizam onda smo okupili stručni tim, a od centara se korak po korak odustaje, zato što je puno bolje rješenje, Centar u zajednici. Definirali smo lokaciju nažalost ta lokacija nam je otpala i postala privatno vlasništvo, za pronaći drugu lokaciju bili su potrebni parametri velike kvadrature zemljišta, pronašli smo nekoliko lokacija, trebalo je mijenjat cijeli GUP, a infrastruktura je bila iznimno komplicirana. Održali smo sastanak s roditeljima o novoj lokaciji, ako mi dobijemo suglasnost roditeljima na to rješenje, mi ćemo financirati i glavni projekt i sve što treba i u par godina što treba. Određenim obiteljima sigurno to neće bit zadovoljavajuće ali mi nemamo čarobni štapić.

PERO VIĆAN
Kolegica je jednu stravičnu izjavu izjavila. Znate li vi uopće što se na Žarkovici radi. Tamo se događa jedan posebno težak, složen posao, kad bi vi znali u kakvom su stanju te životinje zatečene to je nešto prestrašno, danas gore radi jedan broj volontera i jedan dio zaposlenika Sanitata na tome da se to najhumanije civilizirano zbrinu sve životinje i psi koji su tamo bili. Otiđite u ambulante lokalnih veterinara pa vidite koliko su operativnih zahvata napravili na njima ni jedan zakon nije prekršen u ničemu.

PETRA MARČINKO
Nisam mislila niti ću ulazit u tu raspravu Rekla sam bez obzria na ishod, govorila sam o procesu koji se trebao riješiti još prije 20 godina.

PERO VIĆAN
To se ne može danas stavljati na teret ovoj samoupravi. Pa nije Dubrovnik magazin u koji će se sve životinje dovodit. Ostat ćete zaprepašteni kad vidite koliko je to novaca koštalo.

MATO FRANKOVIĆ

ŽAo mi je što se Franković nije osvrnuo na pitanje Žarkovice. Tko je odgovoran što su sedam godina mučili životinje i kome ću ja isporučit račun jer nije azil zatvoren koji su to ljudi koju su to sprječavali. Sedam godina mučenja za malo političke pažnje.

MATO FRANKOVIĆ

Nisam želio ulaziti u diskusiju, ali realno je i o tome pričati. Vlahušić snosi svoj dio krivice, Šuica možda i najveći jer je rekla evo tu ćete. Svak za svoje vrijeme, Nitko od nas nije imao hrabrosti, svak u svoje vrijeme. To je nastala tolika enormna sila pritiska, jer je odustao i platio. Ja da vam sad pričam što sam sve prošao, nitko od vas mi ne bi vjerovato, nitko! A reć ću vam da su vam međunarodne organizacije upozorila i rekle mi smo pomagali financijski i na svaki drugi način. Imaš problem kote se psi, ja sam išao linijom manjeg otpora. Mislio sam kad izgradimo azil taj ćemo problem riješiti. Nisam mogao utjecati na to da je značajan dio volontera prijavio događanja. To su insideri. U suradnji s raznim udrugama i zahvaljujući djelatnici koja je bila volonterka a sad je djelatnica Ana Ivelja, ogromna posao je napravljen. Danas imamo oko 60 pasa i imamo problem, značajan dio nije socijaliziran.Ja vjerujem da je Sambrailo imala dobre namjere, govorim o Sandri. ali jednostavno ju je to preraslo. To je težak posao. Mi smo u međuvremenu nadogradili bokseve samo kako bi izvršili taj segment socijalizacije pasa. Pomogli su nam razni ljudi kako bi se udomili ti psi. Ostao nam je još taj segment pasa oko 60! Sad vas ja pitam zamislite da smo mi ovo započeli prije 8 ili 10 godina ali ga nismo završili jer nismo ni vi ni ja imali hrabrosti. Mi to ne bi imali kao nazovi problem a problem jest. Ali ja tada nisam imao političke hrabrosti jer je pritisak bio prevelik.
Koliko je novinskih priloga izašlo u medijima, isto kao za mačku Anastaziju, hoće li bit kućica ili ne, cijeli grad se digo. Ovo ne spominje nitko. Ljudi, ovo je poraz, jer smo prioritete posložili drukčije, Mi moramo napravit azil, nažalost predimenzionirali smo ga. Ali možemo i to ispravit. Jer mi sada vidimo intenzitet napuštanja životinja. Kao što znate inspekcija i inspektorat su dali jasna iskustva, ne smijemo primati nove životinje, ali smo napravili privremeno sklonište unutar 24 sata ga preuzimau. Imali smo u 4 mjeseca 3 slučaja. Jedan iz Grada vezo kučka na Žarkovicu ispred i reko da on više ne može brinut, mi smo psa uzeli i dalje se riješilo što se riješilo. Jedan pas iz Konavala, stranci ga ukrcali i rekli evo vam ga, što smo mi trebali, vratit ga u Konavle? Otišao je u Split. Drugi pas iz Župe isto stranci, doveli ga na Žarkovicu. Nisu sugrađani toliki mrzitelji, a da smo imali problem imali smo ga. Vi ne možete uopće zamisliti koliko gore štakora ima, na sottine sunčaju se, ponašaju se kao psi, jedu džabe hranu, ima vode, njih je ogroman broj, a kad nestane hrane, a kad estane vode, znate gdje će ić? Pa u grad, ali mi ćemo poduzet sve potrebne mjere da bi smanjili mogućnost dolaska dole. Imali smo zaštitara na ŽArkovici imamo ga i sad, čovjek je parkiro u auto, ujutro nije mogo upalit, pregrizli mu sve kablove.

PETRA MARČINKO
Ovo je moja zadnja replika. Samo da odgovorim g. Vićanu, ali i generalno, s obzirom na sudske procese koji se vode, nitko sretniji od mene da imam stanje što se događa na Žarkovici, ali po pitanju financiranja, zašto su građani to sve plaćali, to je nešto što treba raspraviti i s drugim općinama koje nisu sudjelovale. Kučak iz Konavala Župa, to sve ide na naš trošak, tu su građani jako puno dali novaca.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Objavio sam sad na Facebooku kako Mato voli reć, gradsko vijeće je naredilo da se sve životinje maknu. Što je Mato reko? Kaže, zaboravljeno je da je gradonačelnik rekao da će izgraditi azil. Sve ovo što Mato i Vićan kažu, ja sam punih 6 7 godina govori, a imao sam punu podršku, nije problem, ali zašto je spriječeno? Zašto smo ih 7 godina održavali u takvim uvjetima. Nije problem ni da je Šuica donijela tu odluku, ali sedam izgubljenih godina za što? Da bi bili na istome. Šteta je to. I ne da nisam imao hrabrosti nego mi je naređeno.

KREŠIMIR MARKOVIĆ
Ja mislim da je temeljni problem i odgovornost vlasnika tih pasa. Od kud ti psi gore, je li se oni rađaju iz Srđa, otkud oni dolaze, dolaze od tzv. ljubitelja životinja. Nekoliko puta sam govori da mi je nejasan pojam kućni ljubimac. Drži tornjaka u Dubrovniku ili haskija. Ja ne znam je li se itko javio ili protestirao protiv toga.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Ja ne znam ko ne bi podržao ovo izvješće, izgleda kao da je sve prekrasno.
Vidio sam da je Vojvodić lati 435 milijuna kuna računa što znači da ima toliko para na računu. 614 milijuna kuna nam je proračun znači da ćemo pogriješit za 200 milijuna.
Znajući da dogodine moramo vratiti s kamatama sve. Ako se ja tako trudim, a znate koja mi je pozicija, bilo bi zanimljivo koliko se bivša gradonačelnica, druga najvažnija žena Europe trudi da se u ovom malom gradu steknu ti novci. DUPASS od 2010. 635 milijuna kuna su uplatili u proračun.

MATO FRANKOVIĆ
Vezano za TUP tu nema nikakve magle, nama ta procjena nije bila prihvatljiva, takva analiza nama nije mogla bit prihvatljiva, o čemu se radi, ako ste radili procjenu, a mi jesmo da zemljište vrijedi 15 milijuna, Komolac 3 milijuna eura vrijedi 290 tisuća eura dođete do skoro 20 milijuna eura. Međutim ERSTE je sve to procijenio za 7 milijuna eura, onda će uzet sve nekretnine pod zalog i reć nedostaje nam i uzet Dubravku, pa ne moramo mi pristat na tu igru. I mi smo rekli to nije u redu, hoćemo novu procjenu. Jer postoji, to se dogodilo iza vašeg mandata, uvela su se procjeniteljska tijela, a tu stoje stručne osobe iz porezne uprave, komore procjenitelja vještaka, pa ne može tako. Sve i da je to društvo koštalo XY nečega a mi morali platit XY nečega ja i dalje mislim da smo mi to morali kupit. Jer mi smo gospodari koji mogu radit dodanu vrijednost. Želio sam izbjeći raspravu o nečemu o čemu se ni vi ni ja ne slažemo. Ali ne možeš uzet ijeli TUP.

ANDRO VLAHUŠIĆ
Ja bih stvarno volio da ste vi u pravu, nažalost u tom ugovoru koji je potpisan kaže da će banka sama napraviti procjenu, i povjerenstvo je napisalo da se slaže s metodologijom na kojoj je ERSTE procjenila na 7 milijuna eura i potpisani su ljudi imenom i prezimenom. Znači oni potvrđuju d je napravljen dobar poso. Znači za 18 milijuna je procjena. Mi smo robovi te vlade! I mi smo to prihvatili.

MATO FRANKOVIĆ
Nema smisla raspravljat o tome, kad će na sljedećoj sjednici doći. Na osnovu onih prihoda kako je on to računo nismo mogli doći do te računice. Istina povjerenstvo je metodologiju ocijenio ispravnu ali oni su uvidjeli da jedno ne bati s drugim i da se ne može primjenjivati samo jedna metoda. Naš cilj je zaštita društva. TUP ima enorman potencijal na toliko kvadrata zemljišta.

PERO VIĆAN
Znate koja je razlika bilo koje banke i KBC Rebro, tko uđe u banku ne može se izliječiti. Ako netko misli, sama Dubravka vrijedi 15 milijuna eura, što bi mi trebali dat hipoteku i na ovu zgradu đe je vijećnica?

ANDRO VLAHUŠIĆ
Ja sada piše, procjenjena vrijednost je 43 milijuna kuna, tako piše, Vićan to dobro zna jer smo obojica osuđeni, jer se dogodio LEX Vlahušić, zašto traje proces Revelin, igramo se sa stvarima koji su nam sigli kao dokumenti i materijali, gdje piše da smo nešto pretplatili, alo sreća da to nije danas na gradskom vijeću. Ja svoj teret nosim nasmiješen.

MARO KRISTIĆ
Gotovo sam uvjeren da smo imali takav elaborat prilikom kupnje TUP-a isto bi ga kupili. I svi sami znamo ne trebaju nam vještaci da to vrijedi puno više. Nemojte da izađe ‘da smo znali ne bi kupili TUP’ jer kupili bi ga da je bilo i duplo manja.