Nakon kratke pauze, nastavljena je 38. sjednica Gradskog vijeća.
Na red je stiglo usvajanje Plana upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a ‘Starim gradom Dubrovnikom’.

Uvodnu riječ održala je ravnateljica Zavoda za obnovu Mihaela Skurić koja je navela na koji način se Plan izrađivao.

U ime izrađivača, Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu obratila se Ivana Katurić.
‘Ovim dokumentom postavljene su smjernice za sve druge povijesne jezgre u Hrvatskoj. Metoda izrade bila je definirana tijekom samog procesa. Povjerenstvo za monitoring bio nam je korektiv. Participativni proces značajno je utjecao na strukturu Plana. UNESCO prepoznaje potrebe izrade ovakvih planova. Svi lokaliteti koji su upisani nakon 1997. moraju izraditi ovakve planove’, kazala je Katurić te stavila naglasak na akcijski dio, to jest strateške aktivnosti Plana.

Za raspravu se javio Nikša Selmani. ‘Plan upravljanja je rezultat zagovaranja i pritisaka građana i civilnog društva da se izradi. Građani i civilno društvo su bili izrugivani i nazivani izdajnicima jer su to zagovarali. Nije on rezultat ni administracije Andra Vlahušića. Ja čestitam građanima jer ovo je njihov uspjeh. Oni su doveli IKOMOS, sudjelovali na desecima sastanaka, davali prijedloge, poboljšavali Plan, upozoravali na odluke Grada, Županije, Ministarstva’, samo je dio Selmanijevog istupa.

‘Ja kad sam slušao vijećnika Selmanija, učinilo mi se kao da su nas građani stavili u kavez, a mi smo protivno svoje volje radili na Planu. Oni nas stisli, a mi ga nismo htjeli donijeti. 2008. Dubravka Šuica zadužuje zavod za izradu Plana. 2009. na vlast dolazi Vlahušić, inače kandidat Srđevaca, ali ih je prevario sedam dana kasnije, kao što je prevario svih’, kazao je Mato Franković.

‘Od 2009. do 2017. politika nije dozvolila da se Plan rodi. ali sad je dozvolila. Dali smo stručnim tijelima da daju svoj stručni sud, građani svoju viziju. Ovaj dokument nije idealan, ali će se mijenjat, osnaživat. Mi smo prvi grad u RH koji ima Plan upravljanja i konzervatorsku podlogu’, rekao je gradonačelnik Franković.

‘Da nije bilo političke volje, nikad ovog plana ne bi bilo. Da nije ova koalicija podržala Plan, on se nikad ne bi rodio. Mi se u vijećnici bavimo politikom, a sve drugo su priče za malu djecu’, rekao je DUSTRA-in Rikard Rossetti.

‘Rekli ste da se do 2017. nije dozvoljavalo. Ja sam osobno sudjelovala na radionicama u tom periodu’, rekla je Matija čale Mratović.

‘Ne moram ja mislit, ja to znam. Znam kako su Srđevci prikazivani, znam da se nije dozvoljavalo. Svi mi znamo što je bilo. Ne trebamo se praviti ludi’, rekao je Franković.

‘Moja sreća je da Google pamti sve. 2015. mi smo pisali UNESCO-u. Zbog kruzera i svega skupa Dubrovnik je doveden pred status ugrožene baštine. UNESCO je prisilio Ministarstvo da počne rješavat probleme. 2017. se to prepoznalo, ali prije toga se ništa nije radilo’, replicirao je Selmani.

‘Uistinu, do 2015, ja sam svjedočio i promatračkoj misiji koja je došla u Grad i upozoravala da se Grad uništava. Uvjeren sam da je sazrela politička volja i ozbiljnost. Ne može se ovaj Grad usporedit sa škrinjama blaga’, rekao je Franković.

‘Marina Vučković Matić kazala je kako su usvojene 44 primjedbe platforme Dubrovnik-Naš Grad i Andra Vlahušića.

‘Kud bi većeg licemjera kad nemate osam godina hrabrosti donijeti Plan, nego kad se on napiše, vi pravite priomjedbe. I onda govorite da mene ovako velikog nije bilo, Plan ne bi valjao. Prošlost sve pamti, a istina boli one koji je ne mogu pogledati u oči’, rekao je Franković.