U tijeku je i rasprava o Izmjenama i dopunama UPU Orašac.

‘Stalno smo slušali kako imamo veliki problem preizgrađenosti. Politika ove Gradske uprave bila je Respect the City u manjenje negativnih utjecaja. I sad imamo prijedlog proširenja kapaciteta. Kad se vrati turizam, ovo proširenje donijet će stare probleme. koliko se to uklapa u dosadašnju politiku ove Gradske uprave. Nama ne trebaju novi kreveti. Imamo i previše kapaciteta. I nekih koji nisu obnovljeni, na primjer Kupari i Belvedere. nama trebaju novi sadržaji, a ne kreveti. Ima li ovo smisla?’, pita se Jadran Barač.

‘Hvala vijećniku Baraču. Tužan sam što u tri ipo godine Barač ništa nije razumio. Kad pričamo o smanjenju opterećenja užeg područja Grada, pričamo o povijesnoj jezgri i kontaktnim zonama. Smanjenje opterećenja se radi disperzijom. Iz tog razloga ovo podržavamo. Problem Grada nikad nije bio broj noćenja, nego jednodnevni posjetitelji. Čovjek koji dođe u hotel i u njemu spava nekoliko noći, može izabrati kad će doći u povijesnu jezgru. Zato trebamo raditi disperziju. razvojem ovog projekta povećava se kvaliteta destinacije. Obnova Vrtova sunca to je isto omogućila. Tamo imamo i zapušteni gospodarski centar koji će se reaktivirati, a bez lošeg utjecaja na kvalitetu tamošnjeg života’, kazao je Franković.

‘Vidim da ne shvaćate koncepte dodatnog sadržaja i disperzije. rado ću Vam pojasniti. krevet nije novi sadržaj, nego nova atrakcija ili spomenik. Sadržaj je možda aquapark. Kapaciteti nisu novi sadržaji niti vode disperziji. To vodi dodatnim dolascima. To su dodatni obilasci, dodatna tijela na Zidinama ili Stradunu. Vi ne razumijete’, poručuje Barač.

‘Turizmom se bavim cijelu karijeru. znam što je sadržaj. Novi hotel jest novi sadržaj. Disperzirati znači raširiti. Ne koncentrirati sve na istom mjestu. Vaša rasprava bi bila točna kad bi mi planirali novi hotel u blizini povijesne jezgre. Hotel generira uvijek dodanu vrijednost. Hotel ima dodatne sadržaje koji su uvijek dodana vrijednost. To nije klasični apartman. On stvara dodatnu vrijednost. Sigurno ničim ne opterećuje postojeći sadržaj. Mi želimo gosta više na zidinama, a ne jednog manje. Ali želimo da on dođe onda kada se može doći, a ne u isto vrijeme. Zato želimo više noćenja, a manje jednodnevnih dolazaka. Želimo mjeru’, kazao je Franković.

‘Privatni interes ne smije biti na prvom mjestu. Ovo se ne zove disperzija. Nego povećanje kapaciteta. Moglo se tamo razmišljati o interesu zajednice. Mogli smo tamo napraviti stambenu zonu. Nadam se da će se na Pobrežju razmišljati drugačije. Konkretno o ovome ovdje. Po kojem načelu se brisala zelena zona na zapadu? Zašto je došlo do porasta na šest etaža u ovom predjelu? Do izgradnje hotela se tamo dopušta gospodarska djelatnost. To je presedan. Kako se to može?’, pitao je Selmani.

‘Prihvaćam opaske kolega o zaštiti krajobraza. Smatram da na 36 hektara se može dobiti dosta kvalitetnog za građane. Ne znači da hotelski sadržaj ne doprinosi kvaliteti življenja građana’, kazao je Kristić.