U večerašnjoj ‘Točki gledišta’ na temu potresa gostovali su seizmolozi s Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu Marijan Herak i Josip Stipčević. Naime u Dubrovniku je prije nekoliko dana održan međunarodni skup koji je okupio seizmologe i geofizičare. Jedan od ciljeva bio je premrežiti područje između Apenina i Karpata te Alpa do juga Italije i Grčke gustom mrežom seizmografa te unaprijediti međunarodnu suradnju među znanstvenicima kako bi se bolje bolje upoznala unutrašnja građa i tektonika Jadranske mikroploče i njenih aktivnih rubova u središnjem Sredozemlju.

S obzirom da je seizmička opasnost u Hrvatskoj najveća u Dubrovačko-neretvanskoj županiji naglasak u emisiji bio je upravo na potrese na dubrovačkom području.

Na pitanje zašto je Dubrovnik najtrusniji odgovor je dao seizmolog Josip Stipčević.

Te kretnje Jadranske mikro ploče su posebno izražene na jugu Hrvatske iz razno raznih razloga, na dubrovačkom području i Crnoj Gori gdje imamo velike potrese kao što je bio dubrovački u 17. stoljeću – kazao je između ostalog Stipčević.

Seizmolog Herak je istaknuo i potres iz 1979. godine u Crnoj Gori.

Nama se čini da je veliki dubrovački potres, velika trešnja i onaj crnogorski, da su otprilike bile magnitude tu negdje – komentirao je Herak.

Možemo usporediti učinke potresa koji su se dogodili u Dubrovniku i možemo usporediti učinke potresa recimo u Ulcinju od 1979. I oni su usporedivi. Također udaljenost do koje se trešnja osjetila je usporediva. Razumno možemo očekivati da je dubrovački potres imao magnitudu nešto malo preko 7. To je veliki potres. I nije čudno da se dogodio. Sigurno će se dogoditi opet, ali nemoguće je reći kada – kazao je Herak.

Više donosimo u video isječku.