Nakon priloga Dubrovačke televizije stanovnici Mokošice uputili su javni apel direktoru Vodovoda Lukši Matušiću. Njihov dopis prenosimo u cijelosti.

Poštovani g. Matušić,

Stanovnici Mokošice nisu očekivali da se radovi izvrše kroz sedmicu ili dvije (kako ste u videu rekli). Ali, isto tako, nisu očekivali da će se cesta raskopati i zatvoriti pa onda izvođač nestati na sedmicu, dvije, tri…. U više navrata.

Isto tako nisu očekivali da će stanje ceste, kad je otvorena, biti takvo da će se učestalo morati mijenjati gume, amortizeri…. Po cesti su krateri, vire komadi žice…. Hoćemo li Vama poslati račune automehaničara?

Uporno odbijate građanima dati odgovore. Stalno se pozivate na rokove. Vjerujte, rokovi su nam zadnja briga, više nas je strah što će ostati kad radovi završe.

1.     Jeste li provjerili izvođača radova prije nego što ste ih angažirali? Na tabli piše TEXO MOLIOR doo Cavtat i MEDIUS doo Mlini.  Radove izvodi ĆOSIĆ GRADNJA doo Metković koja je uništila sve što je dotakla. Postoji li nadzor? Na tabli piše da bi to trebao biti TERRA doo Dubrovnik.

2.    Jeste li primijetili razmjere oštećenja? Riva je cijela betonirana (a i taj beton već puca), niti jedan kamen nije ostao, kolone slomljene. Uništena flora i fauna u moru uz rivu. Primjer Vam je i vrtić u ulici Put na more. Urušeni su stupovi na ulazu. Skoro svaka kuća i ljetnikovac su pretrpjeli slična oštećenja.

3.    Kameni tumbini koji su odvodili kišnicu iz ljetnikovaca i koji su stoljećima savršeno funkcionirali zamijenjeni plastičnim cijevima promjera 20ak cm. Cijevi su već sada pune šuta, a prva južina će ih potpuno začepiti. I postavljene cijevi za odvodnju su pune šuta.

4.    Od kada su počeli radovi kraj Ambulante fekalije cure u more. Prisutna je i bakterija escherichia coli.

5.    Po kojoj logici su šahtovi postavljeni? Ovo izgleda kao da su se mala djeca igrala.

6.    I najvažnije od svega znate li da je Rijeka dubrovačka zaštićeno područje-značajni krajobraz? Zaštićeni prostor Rijeke prema Zakonu o zaštiti prirode (NN 70/05) zavrjeđuju posebnu zaštitu radi očuvanja biološke i krajobrazne raznolikosti, svoje osjetljivosti ili radi znanstvenog, kulturološkog, estetskog, obrazovnog, gospodarskog i drugog javnog interesa. Sukladno članku 17. ranije spomenutog Zakona o zaštiti prirode, značajni krajobraz je prirodni ili kultivirani predjel velike krajobrazne vrijednosti i biološke raznolikosti ili kulturno-povijesne vrijednosti, ili krajobraz očuvanih jedinstvenih obilježja karakterističnih za pojedino područje, namijenjen odmoru i rekreaciji ili osobito vrijedni krajobraz utvrđen sukladno ovome Zakonu. U značajnom krajobrazu nisu dopušteni zahvati i radnje koje narušavaju obilježja zbog kojih je proglašen. Upravo je takvo područje Rijeka dubrovačka. Stavljen pod zaštitu od 19. prosinca 1964. godine. (NN 80/13 očuvanje krajobraznih vrijednosti, bioraznolikosti i/ili georaznolikosti ili krajobraza karakterističnog za pojedino područje).

7.    Isti projekt nedavno je bio na području Rožata. Jeste li primijetili da tamo ne fali niti jedan kamen s rive, mula, niti jedna kolona….

Ako niste nikad bili ili čuli za Rijeku dubrovačku evo par crtica:

…„Da bi se sačuvala kvaliteta određenog okoliša potrebno je poštovati ne samo njegovo biološko već i kulturno-povijesno nasljeđe. Ovo područje nije samo prirodni fenomen koji ima svoju klimu, iznimnu u ovim krajevima, floru i faunu te obilje vode, već posebnu ljepotu i ugođaj. Od davnine su prepoznate odlike Rijeke a njene obale naseljene. Niču zaseoci, crkve, samostani a posebnu pozornost privlače vlasteoski ljetnikovci. Nigdje u dubrovačkom kraju nije na tako malom prostoru nastao toliki broj vrhunskih arhitektonskih ostvarenja ladanjske kulture kao na obalama rijeke Omble. Dubrovački humanizam nalazi svoj najsavršeniji izraz upravo u tim vilama gdje se poimanje prirode ogleda kroz srastanje tih istih ljetnikovaca u sveukupni prirodni krajolik. Ovi ljetnikovci obogatili su i arhitektonsku tipologiju europskog renesansnog ljetnikovca. Nažalost, usprkos izuzetnoj vrijednosti, ovo je područje već desetljećima veoma ugroženo nekontroliranom urbanizacijom te je njegova budućnost krajnje neizvjesna. Potrebno je permanentno ulagati krajnje napore da bi se u budućnosti ovaj krajolik tretirao što racionalnije.“…

 

Cijeli članak možete pročitati na poveznici:

https://www.ciopa.hr/povijesna_setnja_rijekom_dubrovackom.htm

Molimo Vas da prestane s devastacijom i poštujete kulturno-povijesno nasljeđe!!! Vratite nam kamen na rivu i obnovite oštećenja!

Prije nego nam odgovorite na pitanja molili bismo Vas da obiđete gradilište i vidite stvarno stanje.

Mokošica je naselje i gradski  kotar u sastavu grada Dubrovnika, molimo da se prema nama više ne odnosite maćehinski. Također molimo nadležne službe da spriječe daljnju devastaciju.

Stanovnici Mokošice

(VIDEO) DEVASTACIJA? Obala u Staroj Mokošici već mjesecima pod teškom mehanizacijom, stari kamen zamijenjen betonom!