“BEZ VLADE ZAISTA BI BILI TURISTIČKI ARMAGEDON Franković oduševljen ponovnom uspostavom međunarodnih letova” – naslovi su koji su krajem svibnja osvanuli na gotovo svim dubrovačkim portalima.

“Stižu nam optimistične vijesti! Brojni su sudjelovali u projektu povratka međunarodnog avio prijevoza prema Dubrovniku, a posebno hvala Vladi Republike Hrvatske na čelu s predsjednikom Vlade Andrejom Plenkovićem. Bez njihove pomoći Dubrovnik bi uistinu bio kako je predsjednik SDP-a rekao – turistički Armagedon. Međutim, nismo bili nijemi promatrači već aktivni pregovarači i upravo zato Dubrovnik se vraća nikad jači!” – napisao je Franković 24. svibnja na svom facebooku.

No, većina od preko 600.000 turista koji borave u Hrvatskoj, od čega je 90.000 domaćih, odabrala je za svoje odredište ne Dubrovnik već Sjeverni Jadran. Dubrovnik za sada ostaje bez svog dijela turističkog kolača za koji se grčevito bore svi kako bi nekako prebrodili gospodarske posljedice pandemije koronavirusa, piše Lider.

Od 1. siječnja do 18. srpnja ove godine u Dubrovniku je ostvareno 88.740 dolazaka što je 88 posto manje nego u istom razdoblju lani te 241.709 noćenja, također 88 posto manje nego 2019. – iznosi za Lider Ana Hrnić, direktorica Turističke zajednice Grada Dubrovnika. Turisti dolaze uglavnom iz Hrvatske – bilo ih je 14.070 u prvih šest mjeseci, Njemačke (najviše u srpnju), Bosne i Hercegovine, Ujedinjene Kraljevine, Sjedinjenih Američkih Država, Francuske, Poljske, Austrije, Belgije i Slovenije. Razloge za ovakav podbačaj Hrnić vidi u činjenici da je Dubrovnik pretežno ‘zračno’ odredište u koje avionom dolazi čak 80 posto turista.

Do uspostave izravnih zračnih linija, dodala je, nije se mogao očekivati porast dolazaka te je normalno da gosti radije odabiru odredišta do kojih se može doći automobilom jer se u pogoršanim uvjetima epidemije mogu brže i lakše vratiti. U odnosu na Istru, istaknula je, razlika je i u strukturi smještajnih kapaciteta, pa, primjerice Dubrovnik gotovo da i nema kampove.

Danak zbog zemljopisnog položaja
Primjećuje da u posljednje vrijeme dolazi do postupnog oporavka turizma, što ulijeva nadu za nadolazeće tjedne i mjesece. Broj inozemnih letova prema Dubrovniku iz tjedna u tjedan raste, emitivna tržišta se polako otvaraju, a turisti poštuju mjere i voljni su putovati. Iako su, smatra Hrnić, brojke neusporedive s prošlogodišnjim, situacija je svugdje slična i neizvjesna, međutim, pred nama je ipak još jedan značajan dio turističke sezone.

Dubrovnik plaća danak svom zemljopisnom položaju kao i u svim dosadašnjim krizama poput Domovinskog rata ili krize na Kosovu. Za Dubrovnik je posebnost i to da je popunjenost jako dobra i u jesenskom dijelu sezone, pogotovo u rujnu, tako da prostora za napredak još uvijek ima. Svjedočimo i posjetima megajahti, gostiju visoke platežne moći, kojima je ovo zasigurno jedinstvena prilika za doživljaj Dubrovnika kakvog do sad nije bilo moguće doživjeti. Ove godine će izostati značajan broj gostiju iz SAD-a, Australije, dalekih tržišta, jer se ne putuje zbog epidemioloških okolnosti u njihovim zemljama. Ipak, ovaj tjedan su uspostavljeni direktni letovi iz Ujedinjenog Kraljevstva odakle očekujemo veliki porast broja dolazaka turista, budući je britansko tržište glavno emitivno tržište za Dubrovnik – rekla je Hrnić za Lider.

Cijeli članak pročitajte KLIKOM OVDJE.