Vršnjačko nasilje je problem koji muči veliki broj djece, ali i njihovih roditelja. U večerašnjoj emisiji “I to je život”, urednice i voditeljice Orlande Vlahušić Prkačin, o vršnjačkom nasilju su govorile dr. Matija Čale Mratović, voditeljica Odjela školske medicine u Dubrovniku i Sumejja Brković, psihologinja u Osnovnoj školi Lapad.

Istraživanja su pokazala kako svako četvrto dijete gotovo svakodnevno doživljava jednu vrstu nasilja u školi, podatak je koji ukazuje na važnost teme o vršnjačkom nasilju. Nije svako nasilno ponašanje između djece ujedno i vršnjačko nasilje, kako bi se neko ponašanje smatralo tzv, bullyingom moraju biti zadovoljeni određeni kriteriji. Gledatelji su mogli čuti koji oblici nasilja među djecom su najčešći, u kojim razredima se nasilje najčešće događa te koja djeca imaju veći rizik postati žrtve vršnjačkog nasilja. Gošće emisije su objasnile kako roditelji u svom djetetu mogu prepoznati žrtvu vršnjačkog nasilja i koje korake roditelj mora poduzeti u takvoj situaciji. Objasnile su i zašto se žrtve nasilja ustručavaju tražiti pomoć, ali i kako učitelji mogu prepoznati da neki učenik trpi vršnjačko nasilje.

Najteža je činjenica kako posljedice proživljavanja vršnjačkog nasilja mogu biti kobne za žrtvu, od samoranjavanja do suicida. Istaknuta je važnost prevencije, važnost razgovora o nasilju , kao i promicanja poželjnih oblika ponašanja. Gošće su ukazale na važnost promatrača vršnjačkog nasilja, koji nemaju osjećaj sudjelovanja jer “samo promatraju”, te na potrebu njihovog ohrabrivanja u prijavljivanju nasilja. Nažalost, jedan dio djece koje trpe vršnjačko nasilje ne nalaze izlaz iz te situacije te svoje suicidalne misli pretvore u djelo. Vršnjačko nasilje, tema o kojoj je svakako potrebno što češće govoriti i ukazivati na njegove kobne posljedice.

Emisiju možete pogledati u videu ispod ili u petak, u 15.00 sati, na Dubrovačkoj televiziji!