U emisiji “Zdrav grad zdravog duha”, gostovala je socijalna pedagoginja Martina Dumančić Vranješ. Između ostalog, u emisiji je  istaknula važnost mentalnog zdravlja kod djece, a dotaknula se i pitanja novih medija i njihovog utjecaja na razvoj djeteta.

Prema Nacionalnom istraživanju o sigurnosti djece na internetu (HR Kids Online; Ciboci i sur., 2020) 7% djece u dobi od 9 do 17 godina imalo je iskustvo da se netko ponašao prema njima na povrjeđujući ili neugodan način, dok je 4,5 posto priznalo nasilno ponašanje prema drugima. Najčešća iskustva elektroničkog nasilja  su primanje povrjeđujućih ili neprimjerenih poruka i to 61 posto, isključivanje ili izostavljanje iz grupe ili aktivnosti 33 posto te objavljivanje i prenošenje povrjeđujućih poruka tamo gdje ih drugi mogu vidjeti.Preko 2/3 djece u dobi od 9 do 17 godina na internetu je vidjelo seksualno eksplicitne fotografije ili video uradak, a da im nije bila namjera vidjeti ih.
Prema istraživanju u sklopu projekta deSHAME (2022.) više od petine djece, od onih koje su doživjele neki oblik cyberbullyinga, posjećivalo je stranice sa sadržajima o samoubojstvu i načinima fizičkog ozljeđivanja. Tako na primjeru srednjoškolaca (uzorak 2016 učenika) prvih i trećih razreda , gotovo 40% mladih izjavilo je da je primilo sadržaje seksualne tematike od nepoznatih osoba. 10 posto izjavilo je da je poslalo vlastite  seksualne sadržaje drugima dok je 4 posto izjavilo da je svoje seksualne sadržaje slalo  osobama koje ne pozna. Slanje vlastitih seksualnih sadržaja – najčešće „motivirano” nagovorom slalo je njih 56 posto, a ucjenom 22 posto dok je oko 41 posto mladih – doživjelo  barem jedno od brojnih oblika seksualnog uznemiravanja u posljednjih godinu dana.
https://youtu.be/D4O2-QW6w1s

Cijelu emisiju u kojoj je gostovala socijalna pedagoginja Martina Dumančić Vranješ, možete pogledati na Youtube kanalu Dubrovačke televizije.