Tjedan psihologije se obilježava i u Gimnaziji Dubrovnik, a mladi učenici Tijana Stojanović i Demian Vicelić su otkrili kako ih je spojili ljubav prema psihologiji, te kako izgledaju njihove izvannastavne aktivnosti kroz grupu Mladih psihologa. Istaknuli su kako im se kroz ovo pandemijsko razdoblje sama nametnula tema mentalnog zdravlja mladih o kojoj se još uvijek premalo razgovara, a mladi se često boje povjeriti prijateljima ili obitelji kao i stručnjacima iz straha od osude i stigmatizacije.

I prije smo u školi obilježavali Tjedan psihologije tako što smo razgovarali o nekim malo sretnijim temama kao što su snovi ali uz sve što se događa u svijetu morali smo se uozbiljiti te smo došli do ideje mentalnog zdravlja. O mentalnom zdravlju se malo govori, a kad se o njemu i priča više ga izrugujemo nego što baš o njemu pričamo. U novinarskom listu naše škole tema će bit mentalno zdravlje. Želimo potaknuti učenike naše škole da se fokusiraju i educiraju o ovoj temi jer se mnogo toga ima za reći.- istaknuo je Vicelić.

Imamo razne projekte, pravimo prezentacije i obilježavamo važne datume kao što je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Inače se okupljamo u Centru za mlade, najčešće vikendom, a tijekom pandemije smo više online. U petak ćemo obilježiti Tjedan psihologije prezentacijom o mentalnom zdravlju i uvijek smo aktivni.- dodala je Stojanović.

Opisali su kako su oni proživjeli pandemijsko razdoblje i osjećaju li već posljedice online nastave i manjka socijalnog kontakta. Otkrili su i koje su im aspiracije nakon završetka srednje škole ali i kako je na mladima velik teret postavljen od strane društva tijekom adolescencije. Za sve svoje vršnjaku su naglasili kako nije rješenje šutati o problemima koji se tiču mentalnog zdravlje i kako ih to ne čini slabijima ili manje vrijednima, a rekli su gdje se i kome mogu obratiti za savjet i stručnu pomoć.

Cijeli razgovor s gimnazijalcima Tijanom Stojanović i Demianom Vicelićem pogledajte u videu od 14. minute.