Udruga Lukjernica već godinama na području našeg grada ukazuje na važnost mentalnog zdravlja i pomaže u zaštiti prava psihijatrijskih pacijenata i unapređenju duševnog zdravlja i kvalitete života. Jadranka Vlatko i Mira Šejtanić su istaknule kako je pandemija ipak otvorila pitanje mentalnog zdravlja kao sve većeg zdravstvenog problema današnjice. A ono što je ključno jest osvijestiti društvo po ovom pitanju i pružiti podršku ne samo oboljelima već i njihovim obiteljima.

Mi radimo na tome da se smanji stigma i da pokažemo ljudima da osobe sa psihosocijalnim smetnjama mogu biti ravnopravni članovi zajednice. To što je netko drugačiji, ne znači da je njegov život stao. Trebamo napraviti nešto kako bi ta osoba funkcionirala u današnjem društvu. Broj korisnika svakog dana raste, trenutno brojimo 64 aktivna člana i još po barem jednog člana njihove obitelji.- istaknula je Šejtanić.

Brinemo i o njihovim odlascima u bolnicu, a pomažemo im i kod Centra za socijalni rad ukoliko ne razumiju što trebaju napraviti ili ukoliko ne razumiju koja su njihova prava. Iznimno je važno da ih znaju kako bi se mogli bolje osjećati. No moram naglasiti kako imaju jako mala primanja, oko 800 kuna, mislim da je to za život jako malo. Stambene jedinice koje postoje u drugim gradovima bi uvelike olakšale situaciju oboljelima, jer imamo korisnika koji su izgubili roditelje i koji su sami. Na taj bi im način bilo omogućeno da stanuju sami i brinu se o sebi uz našu pomoć.– dodala je Vlatko.

Cijeli razgovor s Jadrankom Vlatko i Mirom Šejtanić iz Udruge Lukjernica pogledajte u videu od 12. minute.