Isto kao što brinemo za svoju vanjštinu, jednaku ako ne i veću pozornost bismo trebali posvećivati i mentalnom zdravlju koje je posebice u doba pandemije i potresa koji su zahvatili Hrvatsku pred još većim izazovima. Klinička psihologinja i profesorica Vesna Raguž Staničić je naglasila kako će se posljedice ove posljednje krize tek pokazati kroz nekoliko mjeseci te kako očekuju veliko povećanje broja pacijenata. Dodala je kako je ova situacija posebno izazovna za one najmlađe i mlade koji smatraju kako im se oduzeo dio mladosti, a ovo je i vrlo izazovan period za sve one koji već imaju poteškoća s mentalnim zdravljem. Nažalost u Hrvatskoj još uvijek postoji stigma prema onima koji žele zatražiti stručnu pomoć.

-Ne razgovaramo dovoljno o mentalnom zdravlju. Trebalo bi već malu djecu početi podučavati da o mentalnom zdravlju treba brinuti jednako kao o tjelesnom. Još uvijek je u jednom dijelu populacije sramota zatražiti pomoć kad se osjećamo loše. Ovo je tema o kojoj djecu već od osnovne škole trebamo podučavati. Edukacija je zaista ključ rješavanje brojnih poteškoća, pogotovo ove. Ako djeca već u tom ranom uzrastu shvate da to nije nikakva sramota ni problem, oni će se početi tako i ponašati.- istaknula je Raguž Staničić.

Dodala je kako uistinu imaju puno posla i kako bi bilo potrebno raditi na tome da što više mladih iskaže interes za ovim zanimanjem. Dala je i savjete kako se što bolje nositi s nepopularnim ‘lockdownom’ ali i što raditi u situaciji u kojoj smo ostali bez zaposlenja ili ukoliko se nađemo pred nekim sličnim životnim izazovom.

Cijeli razgovor s kliničkom psihologinjom i profesoricom Vesnom Raguž Staničić pogledajte od 33. minute.