Depresija, anksioznost i poremećaji u ponašanju sve se češće javljaju među najmlađima, posebice tijekom pandemije. O mentalnom zdravlju mladih pričamo premalo, naglasila je socijalna pedagoginja Ivana Klarić Ivančić, a što se ranije problemi krenu rješavati to će oni biti manje izraženi u odrasloj dobi. Zbog trenutne situacija koja djeci onemogućava normalan odlazak u školu i druženje s vršnjacima kao prije očekuju i povećanje broja korisnika. Nažalost, još uvijek živimo u društvu u kojem brojni smatraju kako je sramotno tražiti pomoć stručnjaka. Ljubav prema radu s djecom Klarić Ivančić je motivirala na dodatne edukacije, a djeci pristupa kroz igru i u okruženju u kojem je njima sigurno ukazati na probleme koje imaju.

-Djeca ne govore o svojim problemima poput odraslih i zbog toga tu uskače terapija igrom. Kroz igre i korištenje različitih medija i figurica dijete na jedan nesvjestan i metaforički način priča svoju priču bez da mu postavimo pitanje. Zadatak nas terapeuta je interpretirati teme koje dijete nudi, a dijete na njemu jedan ugodan i prirodan način tako ispriča cijelu priču jer cijeli svoj svijet prikazuju kroz igru. U psihoterapiji djece je jako važno voditi računa o tome da se dijete osjeća ugodno i da je to nešto njemu zabavno.- objasnila je Klarić Ivančić na koji način pristupaju najmlađima.

Istaknula je i kako su u terapije uključene i cijele obitelji, što posebice preporuča i u brakorazvodnim parnicama gdje bi se roditelji trebali brinuti o dobrobiti svog djeteta. Ivančić Klarić je objasnila i koji su to faktori koji povećavaju rizik od javljanja poremećaja kod mališana, a brojni su vezani za stanje unutar obitelji zbog čega je i uputila nekoliko savjeta roditeljima o tome kako prevenirati ili što brže djelovati čim vide kako se dijete ponaša drugačije od uobičajenog. Objasnila je i koliko prednosti će donijeti snoezelen soba u OŠ Lapad.

Cijeli razgovor sa socijalnom pedagoginjom Ivanom Klarić Ivančić pogledajte od 24. minute.