Svjedoci smo kako se sve češće priča o obiteljskom nasilju ali i o brojnim oblicima seksualnog uznemiravanja, a ono što je od iznimne važnosti za žrtve je psihološka ali i pravna pomoć. Već nekoliko godina u Udruzi Deša provode projekt ‘Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela’. Anđela Buntić iz Deše je istaknula kako žrtvama nude podršku od dana kad im se obrate za pomoć, tijekom prijave počinitelja, tijekom procesa, te nakon procesa. Osim psihološke, pružaju i vid pravne pomoći kako bi svim žrtvama pomogle u što boljem informiranju o njihovim pravima i potrebnim postupcima pred nadležnim tijelima. Naglasila je kako je važno stvoriti sigurno okruženje u kojem bi žrtve dobile povjerenje u institucije te se osnažile pri prijavama počinitelja kaznenih djela.

-Mogu se slobodno obratiti Udruzi Deša za podršku i pomoć, potpuno besplatno i anonimno. Mogu nam se obratiti svakog radnog dana od 8 do 16 sati, dok je srijedom rad našeg savjetovališta produžen, dakle do 18 sati. Mogu dogovorit termin ili doći osobno, a mogu nam se javiti putem elektroničke pošte. Sve su opcije otvorene. Nisu same i ne moraju prolaziti ništa same, pogotovo što se tiče sudskog postupka, bilo kaznenog ili prekršajnog u slučaju nasilja u obitelji. Kod nas mogu dobiti adekvatne informacije i neka nam se slobodno obrate.- naglasila je Buntić.

Osvrnula se i na specifičnosti kod seksualnog uznemiravanje, te istaknula kako smo kao društvo napredovali no još uvijek nedovoljno, te se nada kako ćemo kroz nekoliko godina provoditi više edukativnih i preventivnih programa, posebice s onim najmlađima.

Cijeli razgovor s Anđelom Buntić iz Udruge Deša pogledajte u videu od 13. minute.