Tijekom rasprave o naknadama za predsjednika gradskog vijeća, potpredsjednike i vijećnike, Nikša Selmani iz Srđ je Grad predstavio je svoj amandman.

Nikša Selmani – predlažemo da se iznos sa tisuću smanji na 700 kuna, sa 1500 na 1050 kuna i sa 1300 na 910 kuna. Prijedlogom Odluke naknade se usklađuju prema zakonskom okviru. Smatramo da trenutačna gospodarska situacija nalaže solidariziranje s građanima i da ovaj iznos nije primjeren. Amandmanom predlažemo uravnoteženje s aktualnom situacijom jer bi se stvorila ušteda od oko 80 tisuća kuna. Novce bismo prenamijenili za javne potrebe u kulturi.

Mato Franković – ova je odluka usklađena sa zakonom. Obzirom da gradsko vijeće Grada Dubrovnika broji manje vijećnika nego u prošlom sazivu i istovremeno se doživljavaju korekcije na isplate koje će vijećnici primati. Predsjednik je prije imao 3500 kuna, a sad ne može više od 1500 kuna. Mislim da su svi vijećnici zaslužili primati naknade za svoj rad. Mislim da je to sasvim normalno. Ne slažem se s ovim amandmanom koji je predložio Srđ je Grad. Smatram ga populističkim. Sad ćemo mi smanjit 300 kuna. Nećemo za tih 300 kuna spasit grad. Sli svaki od vas je gospodar svoje naknade i možete uplatiti ustanovama u kulturama ili nekome kome treba. I pomogli ste. Ali mislim da moramo cijeniti razinu gradskog vijeća. Jer gradski vijećnici ne rade samo ovdje. Oni koji misle da gradski vijećnici dođu samo ovdje i rade u gradskom vijeću je u dubokoj zabludi. Gradski viječćnici dnevno susreću ljude, razgovaraju o problemima, zovu pročelnike. Jer su to osobe koje su građani izabrali i odredili da ih se predstavlja. I ne smijemo srozavati funkciju i rad gradskog vijeća. Ne može to biti bilo tko. To može biti samo onaj kojega je izabrao narod. I doveo ga ovdje da narodu služi. I zaslužuje onu minimalnu naknadu. Jer ako časno obnaša dužnost onda će i više novca potrošiti na kavem, razgovarajući s ljudima. zato ne bih omalovažavao ulogu gradskog vijeća. Vidimo da je ono jako aktivno i aktivno diskutira. I tako će biti puno sjednica na kojima ćemo se iscrpljivati razgovorima i idejama, ali cilj nam je da ljudima bude bolje. nemojmo smanjiti odluku za 300 kn. Niti će to nekome pomoći niti će nekome odmoći. Da se mene pita, vijećnici bi imali normalne plaće. Normalne. Prosječnu hrvatsku plaću bih ja dao svakom gradskom vijećniku. Ali bih im dao i da svakog tjedna u određeno vrijeme trebaju primati građane. U drugim državama se to tako radi. A u vrijeme najgore krize vijećnici su bili solidarni i sami se odrekli vijećničke naknade. Isto je i za naknade za političke stranke. One su potrebne. Zabranio bih donacije iz stranih izvora. Postoje razni fondovi koji odjednom ulijevaju silne novce određenim grupama građana. Nitko ne daje novac bez interesa.

Đuro Capor – omakla Vam se omaška prilikom obraćanja. Rekli ste da je riječ o minimalnoj naknadi. Nije nego je to maksimalna naknada za grad veličine Dubrovnika. Naš amandman proizlazi iz toga što je kolega Selmani rekao da je za 30 posto umanjen dohodak u proračunu vezan za poreze koje građani uplaćuju. I baš zbog situacije moramo biti oni koji će pokazati da smo spremni smanjiti naknade. Ovo što radimo nije populizam, isto je predlagao i Ljubomir Nikolić i tada su ga optuživali za populizam. Maloprije g. Vlahušić za elitizam. Pokušajmo početi od sebe. Svi jesmo gospodari plaće, ali što se tiče naknada, amo ne stavit maksimalan iznos.

Mato Franković – Dakle slobodno vi budite slobodni i raspolagajte sredstvima koja vam pripadaju kako želite. Platite potrebitima. Grad neće propasti jer će isplatiti vijećnicima naknade. Ako dođemo u problem, to ćemo korigirati, ali sada nema potrebe. Sigurno će dio građana vama aplaudirati i to je populistički potez, jer on ne predstavlja fakt da ćemo uštedit nešto i spasit. Nitko od toga nema nikakav benefit. Vi radite što želite, ali nemojmo smanjivati ulogu. Naravno i da je to od Nikolića bilo populistički.

Nikša Selmani – Svatko tko prati vijeće, a ja sam tu više od osam godina zna s kakvim žarom radi Srđ je grad, nebitno za koje novce. Meni je svejedno. Znam zašto sam tu i što mi je raditi. Stoga mi je svejedno hoće li mi biti 700 ili 1500 kuna naknada. To nije populizam. Populizam je kad netko ne radi ništa, a traži smanjenje. To nikad od Srđevaca nećete doživjeti. Htjeli smo da 80 tisuća kuna ide kulturi jer smatramo da je 500 tisuća kuna premalo. Nije populizam jer je namjenski određeno gdje bismo htjeli da taj novac ide.