Hrvatska košarkaška reprezentacija porazom je otvorila nastup na EuroBasketu 2022. U prvom kolu skupine C izabranici Damira Mulaomorovića su izgubili od Grčke 85-89 (16-24,14-22, 32-24, 23-19).

Nakon nepune dvije minute i trice Bojana Bogdanovića Hrvatska je povela 7-0, a u obrambenom skoku potpuno dominirala. Nepreciznost grčkih zvijezda nije mogla trajati dugo, a u kombinaciji s nekoliko povezanih hrvatskih pogrešaka Grci su prvo izjednačili (10-10) pa poveli (10-13) da bi potom preuzeli kontrolu rezultata i utakmice i otišli na 10 poena viška 12-22.

Hrvatska je nekoliko minuta u drugoj četvrtini parirala, došla i na šest poena zaostatka, ali onda Tyler Dorsey povezuje dvije tricu nakon čega krade loptu i zabija iz kontre za 21-34, a uz seriju pogrešaka s hrvatske strane ta je prednost narasla i do +19 (21-40).

U drugo poluvrijeme Mulaomerovićava momčad je ušla sa 16 poena zaostatka (30-46). Zaigrali su Hrvati odlučnije, djelovali sigurnije i malo po malo stigli na samo dva poena minusa (60-62).

Važnu tricu tada pogađa sjajni Dorsey nakon koje Grci do ulaska u posljednju dionicu ponovno stječu respektabilnu prednost (62-70).

Tračak nade se pojavio pet minuta prije kraja nakon sjajne akcije Karla Matkovića na koju se tricom nadovezao Krunoslav Simon (73-77), no i taj su napad Grci odbili (73-81).

Bogdanović i Jaleen Smith ne dopuštaju protivniku da zatvori utakmicu. Na 2:15 prije kraja rezultat je 80-84. Psihološka prednost je prešla na hrvatsku stranu. Iskusni Simon zabija (preko Calathesa) za potpuni priključak (82-84), a nakon njegove fantastične obrambene reakcije Hrvati imaju napad kojeg neuspješnim pokušajem završava ivica Zubac.

Na kraju su presudile dvije blokade Giannisa, ali, nakon prvih 40 minuta ovog EuroBasketa Hrvatska je pokazala da ima potencijala.

Najviše poena u hrvatskoj reprezentaciji postigao je Jaleen Smith (23). Bojan Bogdanović ih je postigao 19, a Krunoslav Simon 18. Grke su sa po 27 koševa predvodili Giannis Antetokounmpo i Tyler Dorsey.

U subotu Hrvatska se u ranom poslijepodnevnom terminu od 14:15 sati sastaje s reprezentacijom Velike Britanije. Slijedi dan odmora pa susreti s Estonijom i Italijom, a nakon još jednog dana odmora i utakmica posljednjeg kola skupine s Ukrajinom.