16.11.2010., Krapinska 12, Bistra, - Obiteljsko gospodarstvo Sulog d.o.o. bracnog para Sulog, Ivana Suloga i Martine Peresin Sulog koji uzgajaju egzoticno voce i povrce koje i izvoze. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Želja vam je imati svoj voćnjak, no nemate vlastitu parcelu? Zamišljate se u prirodi okruženi stablima indijanskih banana na samom rubu parka prirode Medvednica s pogledom na Alpe u Donjoj Bistri, Farkaševcu kod Bjelovara ili na jednoj od jadranskih lokacija od Poličnika u blizini Zadra, do otoka Hvara, Raba ili Cresa.

Vjerovali ili ne, od nedavno taj vaš san može postati stvarnost zahvaljujući Martini i Ivanu Šulogu, vlasnicima i pokretačima tvrtke Exotic King koji svoje dugogodišnje iskustvo stečeno vlastitim rukama, žele podijeliti sa svima onima koje zanimaju egzotične kulture.

Naime, ovaj vrijedni bračni par, od nedavno svim zaljubljenicima u egzotično voće i povrće omogućuje da unajme voćnjak u kojem će saditi egzotične kulture prema osobnim željama i potrebama, poštujući pravila ekološkog uzgoja, te bez velikih briga uživati u njegovom urodu.

Iako svjesni istine da danas malo ljudi ima svoju zemlju, ali i vremena baviti se poljoprivrednim uzgojem, ključni razlozi zbog kojih se ušlo u realizaciju ove originalne ideje leži u sve većem interesu današnjeg čovjeka za zdravim namirnicama, te njegovoj želji za povratkom prirodi.

Naravno, potrebno je naglasiti i činjenicu da je onima koji su nepovjerljivi prema novim voćnim vrstama, na ovaj način,  što se tiče budućeg vlastitog uzgoja, mogućnost rizika smanjena na minimum. 

U želji da saznamo što više o samom projektu, o načinu na koji funkcioniraju eko-egzotični voćnjaci, te koji su preduvjeti da bi mu se pristupilo, razgovarali smo s Martinom i Ivanom.

  • Što su Urbani eko-egzotični voćnjaci, gdje se nalaze, koji je njihov cilj, te na koji se način korisnici mogu prijaviti za ulazak u ovaj jedinstveni projekt?

Kao spas od brze i stresne svakodnevice u gradu, korisnici mogu posjetiti i unajmiti voćnjake budućnosti u mirnoj zelenoj oazi u Gornjoj Podgori na Medvednici, gdje postoji i smještaj za prenoćiti. 

Riječ je o konceptu virtualnih voćnjaka koje korisnici kreiraju na već zasađenim, ali i novim površinama. 

Korisnici uređuju i prate razvoj biljaka u dogovoru s Martinom i sa mnom, pa na terenu sve te radnje prenosimo u voćnjake u kojima korisnici na kraju ubiru stvarne, organski uzgojene plodove egzotičnog voća. 

Prijave se šalju na mail adresu: sulog@sulog.hr, a uskoro će se moći registrirati i putem aplikacije, napominje Ivan.

  • Sade li zakupci voće sami ili to čini netko za njih, da li se najam plaća za cijelu godinu ili na određeno razdoblje, te da li u konačnici zakupci sami beru uzgojeno voće ili im se ono dostavlja na njihovu adresu i pod kojim uvjetima?

Sve se radi prema želji onoga tko je unajmio postojeće voćke ili nešto dodatno zasadio: od toga da li će voće sami brati ili će ono biti ubrano za njih i zatim dostavljeno na njihovu kućnu adresu. 

Zakupac ima pravo otkupiti više voća od onoga koje je rodilo na njegovim stablima, također može ponuditi da se njegovi viškovi otkupe ili  prerade u trenutno dostupne proizvode poput pekmeza, pive, hladno prešanih sokova, smrznute pulpe, likera, rakije ili sladoleda.

U prvoj godini, naravno, nije moguće sve predvidjeti, ali ovisno o interesu samih korisnika, te količini zanimanja za određeni projekt, odnosno, proizvod, tko zna gdje će nas odvesti put.

Iako se plodovi u našim klimatskim uvjetima u pravilu beru tijekom ljeta i jeseni, zakup se plaća svih 12 mjeseci, budući da na zemlji ima posla tijekom cijele godine,. 

Korisnicima se nudi mogućnost da sami odluče hoće li u svoj vrt dolaziti subotom kako bi brali voće koje je dozrijelo ili će izabrati opciju dostave koja se realizira tri puta tjedno, a čija se cijena za područja Zagreba primjerice kreće oko cca. 35 do 40 kuna.

Voće će se moći preuzeti u Zagrebu na Trešnjevci u prodajnom prostoru L’erotic  house of gin and spices Maruševećka 8 ili u kafiću L’erotic Gin Bar na adresi Tomašićeva 13.

Uskoro ćemo biti u mogućnosti realizirati dostave voća i povrća u Dubrovniku i Puli.

Ideja je u skoroj budućnosti razviti aplikaciju uz pomoć koje će se u realnom vremenu moći pratiti cjelokupni proces rasta povrća i voća, sve do trenutka kada bude spremno za berbu.

  • Koje su prednosti korištenja Urbanog eko-egzotičnog vrta i kako je došlo do same ideje?

Osnovni je benefit da korisnik sam bira koje voće želi da se posadi na njegovim Urbanim eko-egzotičnim površinama većim od 4 hektara na kojima trenutno rastu indijanske banane, te mongolske i sibirske borovnice

Naravno, na tim se površinama može saditi i feijoa, pekan orah, mini kiwi, yuzu naranče, kineski dud, mongolska trešnja, pistacija, goji, aprimira, aprikira, aprisali, ali i poznato voće poput breskve Paragajke, te povrće poput Gorke dinje, Aloa Vere, Rabarbare itd. 

Primarna je intencija ostati egzotičan koliko god je to moguće. 

Naravno, u našim se vrtovima, uzgaja voće i povrće ovisno o potrebama korisnika i njihovih kućanstava.

Za svaku je sadnicu poznato podrijetlo, a uzgoj se neprestano prati. Rezultat je organski uzgojeno voće i povrće jedinstvene arome i okusa. 

Ideja za ovaj projekt potekla je od kćeri Maje, i to u jeku korona krize kada se mnogo govorilo o tome što jedemo i hoće li biti dovoljno hrane za sve.

Dakle, Maji je kliknulo kako ljudima osigurati siguran izvor zdrave hrane bez elementarnog uvjeta da posjeduju vlastitu zemlju na kojoj bi morali svakodnevno raditi. 

Naravno, dodatni su vjetar u leđa ovoj ideji bila i dva Festivala indijanske banane koja su održana u Donjoj Bistri, a na kojima su eminentni predavači i poznavatelji egzotičnog voća i povrća iznijeli niz zanimljivih informacija o njegovim kvalitetama koje su šokirale prisutne, ali i nas same koji se tim poslom bavimo već 25 godina. 

Raduje nas da je zanimanje za Festival indijanske banane iz godine u godinu sve veći, kao i činjenica da na našoj plantaži banana uz opuštenu atmosferu nastaju razne originalne ideje, a jedna od njih je vjerovali ili ne, i projekt prvih Urbanih eko-egzotičnih vrtova. 

  • Tko može, i pod kojim uvjetima unajmiti voćnjak, te tko prati i jamči da je proizvedeno VOĆE zaista ekološko? Također se nameće pitanje, što ako voće ne uspije, budući da svatko mora biti svjestan činjenice da je poljoprivredna proizvodnja nepredvidiva, odnosno, da je riječ o slikovito rečeno, tvornici pod otvorenim nebom?

Urbani eko-egzotični vrt s voćkama može unajmiti svatko tko se registrira i plati najam za 10 godišnjih bijaka u rodu, koji godišnje iznosi 960 KN za količinu od 1 do 10 komada, 800 KN za 11 do 20 komada, te 700 KN za preko 21 kom!

Za 1-10 komada BANANA starih do 5 godina najam iznosi 450 KN, za 11-20 komada 300 KN i preko 21 komada 200 KN GODIŠNJE.

Za tek zasađene BANANE, u količini od 1-10 komada, najam iznosi 150 KN, od 11-20 komada 100 KN, a od 21 komada na više 60 KN GODIŠNJE.

Za tek zasađenu SIBIRSKU BOROVNICU plaća se 50 KN, dok za one u rodu od 10 godina najam iznosi 300 KN GODIŠNJE.

Naravno, veća količina iznajmljenih stabala podrazumijeva cijenovni popust, koji će uskoro biti definiran.

Investiciju je moguće OSIGURATI kod osiguravajućih kuća pod sljedećim uvjetima: za stabla u rodu starosti do 10 godina osiguranje iznosi po biljci 160 KN, dok za biljke do 5 godina starosti osiguranje iznosi po komadu 23 KN

Za stabla bez uroda nema osiguranja.

U interakciji s nama jednostavno se može pratiti kako voće napreduje, naručivati ga, razmjenjivati iskustva, educirati se i dr.

Ako korisnici zažele i sami zaprljati ruke u pljevljenju, košnji trave ili iskusiti berbu, naš stručni tim će im rado ustupiti vrtlarski alat i pomoći u berbi. 

Klinci mogu uživati u prirodi, a želja nam je organizirati i radionice s Udrugom Najsretnije bebe.

Svi korisnici koji odaberu paket „Moj voćnjak“ dobivaju rezervacije u piknik zoni i paket za roštiljanje, uz mogućnost edukacije o zdravom načinu života koje je naravno, nezamislivo bez egzotičnog voća. 

Za naše korisnike rado ćemo, za jedinstven doživljaj, pripremiti i košare egzotičnog voća. 

U svom će voćnjaku naši korisnici također, moći s obitelji i prijateljima proslaviti rođendan, veseli vikend ili organizirati druženje nakon uspješne berbe ili težeg radnog dana.

Naravno, korisnici  imaju pravo posjetiti nasade u bilo kojem trenutku, bez najave. 

Cijeli proces uzgajanja voća ili povrća u stvarnosti će voditi Šulog d.o.o. s kooperantima.

Dugoročni je cilj zadržati eko certifikat pod nadzorom stručnjaka Nadzorne stanice za ekološku proizvodnju.

Šulog d.o.o. će poduzeti sve agrotehničke mjere da urod uspije, uz napomenu da se sve voćke mogu po želji i osigurati od prirodnih nepogoda, što je dodatna sigurnost korisnicima da njihovo ulaganje neće propasti. 

Za kraj želim upozoriti na činjenicu da je broj parcela ograničen, te je moj savjet svima koje zanima unajmljivanje naših parcela da se što prije jave Exotic King timu kako bi na vrijeme osigurali svoje količine organsko proizvedenog voća i povrća, jedinstvene arome, specifičnog mirisa i jedinstvenih zdravstvenih benefita, za kojim iz dana u dan raste potražnja na svjetskom tržištu.

 

 

 

Sponzorirani sadržaj