Nastavlja se trend vrtoglavog rasta cijena nekretnina; u zadnjem tromjesečju prošle godine prosječna cijena kvadratnog metra stambene nekretnine bila je 9,1 posto viša na godišnjoj razini. Najnovije su to brojke državnih statističara koje oslikavaju ono što kupci (i prodavatelji) vide svakodnevnim listanjem oglasnika, a to je napuhavanje cijena koje traje zadnjih pet godina, od drugog kvartala 2017. U tom periodu najveći godišnji skok zabilježen je u drugom kvartalu 2019. u kojem su cijene premašile dvoznamenkasti prag.

Materijal skuplji 8,1 posto

Spomenute brojke ipak treba promatrati kroz prizmu prosjeka koji u nemaloj mjeri ublažava oscilacije na pojedinim segmentima tržišta. Tako su krajem prošle godine cijene novogradnje porasle 15 posto, dok su u isto vrijeme kvadrati postojećih stambenih objekata poskupjeli više od 8,4 posto. Slično je i uzme li se u obzir lokacija; cijene u Zagrebu (opet u prosjeku) porasle su 8,8 posto, dok su na Jadranu rasle bržim tempom, 11,7 posto. Sve što nije Zagreb ili obalno područje, manje je pod pritiskom potražnje iako se trend rasta i tamo zamjećuje pa se bilježe 4,1 posto više cijene.

Ni kvartalni skok stambenih nekretnina nije zanemariv. U tri mjeseca, od rujna do prosinca lani, cijene su porasle 2,5 posto na razini cijele zemlje. Novogradnja je u ta tri mjeseca poskupjela 3,9 posto, a postojeći objekti 2,3 posto.

Napuhavanje nekretninskog balona koloplet je niza faktora kojemu je vjetar u leđa u zadnjih pola godine dala inflacija efektivno anulirajući nade u skorije smirivanje situacije. Udar energenata (kao glavni razlog za inflatorne pritiske) nastavio je niz započet s pandemijskim oporavkom, skupljim građevinskim materijalom, manjkom ponude stambenih nekretnina, vrlo jeftinim i obilnim novcem, državnim programom subvencioniranih kredita…

Proizvođačke cijene građevnog materijala na domaćem tržištu u ožujku ove godine u usporedbi s veljačom porasle 1,2 posto. Na razini godine, dakle u usporedbi s ožujkom 2021. bile su veće 8,1 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku. Koliko su ulazne cijene u građevini u zadnje vrijeme strmo rasle ilustrira, pak, usporedba s prosjekom 2015. godine otkad su porasle za sveukupno 14 posto.

Članak u cijelosti pročitajte OVDJE.