Foto: MUP

U Hrvatskoj je prošle godine u prometu stradalo gotovo tisuću i pol djece, pa je time iznimno bitno upoznati se s akcijom “Poštujte naše znakove” koju sukladno Nacionalnom programu sigurnosti cestovnog prometa provode policijski službenici.

S A V J E T I:
PUT DO ŠKOLE
Vježbajte put do škole uz dosljedno poštivanje prometnih propisa i sigurnosnih pravila. Vi ste djetetu uzor i ono će Vas u svemu oponašati pa tako u ponašanju u prometu. Na djetetu prilagođen način pojasnite svrhu pješačkog prijelaza, izmjenu semaforskih svjetala i njihovo značenje za izmjenu kretanja vozila, ali i ulogu prometnog policajca. Nemojte dijete požurivati na putu do škole jer brži dolazak do škole nije ujedno i najsigurniji.

DJEČJA ODJEĆA I ŠKOLSKA OPREMA
Ukoliko ste u mogućnosti ili još niste opremili dijete za polazak u školu, pri kupovini dječje odjeće obratite pozornost na boje. Dokazano je da se odjeća svjetlije boje lakše uočava u prometu, posebice za smanjene vidljivosti. Korisno je, također, da školska torba ima reflektirajuće trake ili stakalca (mačje oči) koje su po noći od velike važnosti. Za kišnog vremena preporuča se nošenje kabanice jer kišobran djetetu smanjuje i ograničava preglednost.

DJECA I VOŽNJA BICIKLA
Prije navršenih devet godina dijete ne puštajte samo na biciklu na javnu prometnu površinu. Dijete ovog uzrasta sposobno je voziti se biciklom samo u kontroliranim prometnim uvjetima, dakle, na igralištima, parkovima, zonama smanjenog prometnog protoka. Dijete na biciklu od devet do 14 godina pratite i ne puštajte samo na javnu prometnu površinu. Ono još nije ”zreli” biciklist i njegove ishitrene reakcije mogu biti tragične po njega samog, ali i za ostale sudionike u prometu. Dijete do 16 godina za vrijeme vožnje na cesti, na glavi mora nositi zaštitnu kacigu!

DIJETE U AUTOMOBILU
Ukoliko dijete prevozite u automobilu do škole, morate znati da djeca niža od 150 centimetara moraju biti smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici/postolju, pričvršćenoj sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu (iso-fix) sukladno načinu koji je odredio proizvođač sigurnosne sjedalice. Vozač motornog vozila u kojem su ugrađeni sigurnosni pojasevi može na stražnjim sjedalima prevoziti dijete koje nije smješteno u sigurnosnu sjedalicu/postolje pod uvjetom da je dijete više od 135 cm i da je pravilno vezano sigurnosnim pojasom za odrasle. Da bi dječja autosjedalica pružila djetetu najveću zaštitu, ona mora biti pravilno postavljena, dijete u njoj mora biti pravilno vezano i autosjedalica mora odgovarati djetetu. Pravilno je postavljena ona autosjedalica koja je postavljena i pričvršćena u skladu s uputama proizvođača. Dijete je pravilno vezano u autosjedalici kada su trake pojasa sjedalice provučene kroz utore u naslonu u visini ramena ili malo ispod, kada pojas djetetu na postolju ide preko bedara i sredine ramena, kada su trake pojasa ravne (nisu zavrnute) i kada između ključne kosti djeteta i sigurnosnog pojasa nema više od jednog prsta slobodnog prostora. Dijete se treba prevoziti u onoj sjedalici koja je primjerena za njegovu dob, visinu i težinu.

Molimo sve sudionike u prometu da poštuju prometne propise, a posebice pozivamo na oprez vozače, odnosno da ovih dana obrate pozornost na djecu u zonama škola i na njihovom putu od kuće do škole. Nadamo se kako će preventivna akcija ”Poštujte naše znakove”, koju će Policijska uprava provoditi tijekom rujna, rezultirati odgovornijim, tolerantnijim i pažljivijim ponašanjem vozača u prometu, posebice u zonama gdje se nalaze škole te osigurati sretan i siguran dolazak i odlazak u školu za naše školarce te ugodniji početak školske godine.