Predavanje ‘Sigurnost djece na internetu – odrastanje bez (e)nasilja’ će se održati u četvrtak 11. veljače u 18 sati putem aplikacije Zoom u organizaciji Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika. Povod je svakako Dan sigurnijeg Interneta koji se u cijelom svijetu obilježava drugog utorka u veljači, te Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti koji se obilježava jedanaestog veljače. Tajnik Zajednice tehničke kulture DNŽ i Grada Dubrovnika Tomo Sjekavica i organizatorica predavanja Nikolina Potrebica su objasnili kako je došlo do suradnje ali i kako ovo predavanje nije namijenjeno samo roditeljima, već i svima koji žele poboljšati svoju medijsku pismenost. Broj zainteresiran iz dana u dan raste i već je prešao stotinu, a Potrebica je istaknula kako je i kao majka uvidjela koliko je važno ukazati na ovu problematiku, te kako internet nije loš već ga moramo znati ispravno koristiti i znati kako  adekvatno komunicirati s našim najmlađima na ovu temu. Predavačica ovog zanimljivog predavanja bit će Lana Ciboci s Edward Bernays Visoke škole za komunikacijski menadžment.

-Ne postoji svijest o nekakvim opasnostima, naravno mi nismo tu da govorimo kako je internet opasan već je kao i život u stvarno svijetu- postoje prednosti i nedostaci. To je ono što sami sebi moramo osvijestiti, pa onda i kao roditelji našoj djeci. Čini mi se kako se u Hrvatskoj pokrenulo dosta govora o ovoj temi. Mislim kako djeca znaju puno više nego što mi mislimo, a mi roditeljima želimo osvijestiti ovu tematiku, a jedan od budućih ciljeva će svakako bit pokazati kako koristiti alate kojima možemo zaštititi djecu u korištenju interneta. To što znamo koristiti neki uređaj , ne znači i kako smo medijski pismeni i kako znamo koristiti sve alate na internetu.- pojasnila je Potrebica.

-Postoje i razne aplikacije koje se mogu instalirati i kroz koje možemo definirati što se može otvarati, a na taj način možemo na neki način kontrolirati ono što je na uređaju dostupno- istaknuo je Sjekavica.

Cijeli razgovor s Nikolinom Potrebicom i Tomom Sjekavicom pogledajte od 26. minute.