Iako je riječ o starim disciplinama fito i madero terapija zadnje su vrijeme kod nas sve popularnije. Iste prakticira Dijana Lalatović koja je urednici i voditeljici emisije ‘Sve u 16’ Ivani Mijić Vulinović ispričala sve o magičnim blagotvorim učincima billjaka koje rastu u našem mediteranskom kraju.

Crni ljekoviti sljez možemo koristiti za drenažu pluća, ali i kao obloge za rane. Lavanda i smilje mogu se koristiti za hidrataciju kože – kazala je Dijana, koja smilje preporuča kao jedan od najboljih sastojaka anti-age domaćih krema.

Dijana je donijela u studio i ručno rađeni bakin sapun, izrađen od prirodnih masnoća, te opisala njegovu nimalo jednostavnu izradu. Od istoga se može izraditi i tekući deterđent za pranje robe. Osim toga, otkrila je za što je najbolje koristiti đumbir.

On je izvrstan lijek za mučninu. Mogu se i kapusle od njega napraviti.

Po pitanju proljetnog umora i isrpljenosti, te pada imuniteta Dijana je savjetovala:

– Na proljeće kako se budi priroda budimo se i mi i trebali bi pratiti što nam priroda daje. Dakle puno zelenoga treba konzumirati, idealno bi bilo što više sirovoga. Kopriva je izvrsna. Može se jesti kao hrana, kuhati čaj od nje.

U pogledu zaštite kože od štetnog UV zračenja fitoaromaterapeutkinja preporučuje čestu hidrataciju kože, kao i izbjegavaje jakog sunca.

Nanošenje zaštitnih faktora je dvosjekli mač. Zabilježen je manjak D vitamina kod onih koji su se sunčali ali sa najvišim zaštitnim faktorima koji sprečavaju absorpciju vitamina D. Najbolje je izbjagavati jako sunce i nositi šešire, a sunčati se od 5 sati – rekla je Dijana, ističući kako kantarijonovo i maslinovo ulje, koji se tradicionalno koriste nisu zaštita od sunca.

– Kantarijonovo ulje je bolje koristiti nakon sunčanja, jer je fotosenzibilno ulje i može izazvati fleke – savjetovala je Dijana.

Cijeli razgovor pogledajte u videu od 28. minute.