Don Marinko Šljivić, mladi župnik Župe Svete obitelji u Novoj Mokošici u svom studijskom, magistarskom i doktorskom radu posvetio se psihologiji obitelji, a ponaosob uzrocima, posljedicama i prevencijom psihičkog i fizičkog nasilja u obitelji, te perspektivi pozitivne psihologije obitelji. Upravo o tim, u vrijeme kada je nasilje u obitelji uslijed Covid krize rapidno poraslo, vrlo aktualnim temama s don Marinkom je razgovarala urednica i voditeljica emisije “Sve u 16” Ivana Mijić Vulinović

– Glagol koji se nalazi u riječi obitelj je obitavati, dakle živjeti zajedno, što danas nije nimalo lako. Sve nas se više potiče da budemo individualci, da trebamo uvijek vremena za sebe, svoj odmak. Dok u prvim stranicama Biblije, u Knjizi postanka, Bog piše “Nije dobro da čovjek bude sam”. Mi nismo stvoreni kako bismo bili otoci. Ali s obzirom na ritam života koji nam je nametnut, u okviru kojeg moramo puno raditi, trčati… Puno žurimo, a uvijek kasnimo. Frustrirani smo i umorni od svega toga, pa se dom često pretvori u bojišnicu. – konstatirao je don Marinko, od kojeg je zanimljivo i korisno bilo čuti i odgovor na pitanje zašto su ljudi za vrijeme Corona krize postali tako negativni, loši prema najbližima, ali i samima sebi.

– Ono što je u nama mi smo to uvijek, bilo Covida ili ne. Nekad mi to dobro skrivamo, a nekad određene situacije, poput ove sada, izbace to na površinu. Sada se razokrilo koliko je nama zapravo teško živjeti u zajednici. Volimo skriti stvari, a onda se sve to što pokušavamo skriti od vanjskog svijeta izbaci u domu koji onda, kako sam već rekao, postaje bojišnica. Kad pokuca susjed na vrata nabaci se osmjeh, na društvenim mrežama sve je savršeno, ali unutar tog okvira često je jedna posve drugačija, ne baš lijepa slika. Nije dobro skrivati i ako je potrebna pomoć treba je svakako potražiti. Na žalost u tim obiteljskim bojišnicama najviše pate oni koji bi najmanje trebali patiti, a to su djeca. – zaključio je don Marinko.

O razlozima otklona mladih prema Crkvi kao i crkvenim učenjima o grijesima u obliku zajedničkog života i stupanja u intimne odnose prije braka, razvoda i pobačaja, o čemu se razgovaralo u emisiji, poslušajte u videu od 24. minute.