Udruga za Down sindrom naše županije već godinama ukazuje na ljepotu različitosti i pruža pomoć ne samo osobama s Downovim sindromom već i njihovim obiteljima. U našoj županiji prema izvješću iz 2020. godine u našoj je županiji 57 osoba s Down sindromom. Predsjednica i potpredsjednica Udruge, ujedno i majke djece s Down sindromom, su se osvrnule na aktivnosti koje provodi njihova udruga ali i na izazove s kojima se roditelji susreću kroz zdravstveni i školski sustav.

Ključne su razne aktivnosti koje provodimo, iako su sad malo drugačije uslijed pandemije koronavirusa. Volimo reći kako smo jako ponosni na aktivnosti koje radimo s mladima koji su još uvijek u srednjoj školi ili koji su nedavno iz nje izašli, a provodimo i razne radionice. Sad se pripremamo i za Uskrs, a imamo registriranu i gospodarsku djelatnost udruge. Situacija u društvu i zajednici se mijenja i stvari iz godine u godinu idu nabolje. Ljudi su sve više osviješteni po ovom pitanju. Uvijek ima prostora za poboljšanje i da društvo bude otvorenije za osobe s bilo kakvim poteškoćama– istaknula je Bender.

U Udruzi imamo i rehabilitatore, terapeute logopede i fizikalnu terapiju. Kad imate dijete s Downovim sindromom svaki je dan novi izazov, no s puno truda i rada napredak je vidljiv. Najveći je problem neznanje iz kojeg proizlazi strah društva. Naša djeca su uvijek nasmijana i šire ljubav. Kod djece s Down sindromom treba gledati na to što ona mogu, a ne što ne mogu.– dodala je Bogdanović.

Cijeli razgovor s predsjednicom i potpredsjednicom Udruge za Down sindrom naše županije, Marijanom Bender i Monikom Bogdanović, pogledajte u videu od 26. minute.