Predsjednik Općinskog vijeća Općine Dubrovačko primorje – Vlaho Mozara reagirao je na jučerašnji prilog Dubrovačke televizije o transparentnosti u kojem su govorili načelnici općina u Dubrovačko-neretvanskoj županiji Božo Lasić (Konavle), Silvio Nardelli (Župa dubrovačka) i Nikola Knežić (Dubrovačko primorje). Prema jednoj od odredbi definiranih u novom zakonu o proračunu svi proračunski troškovi općina, gradova i županija morat će biti javno objavljeni. Ukoliko se to pak ne objavi, slijede vrtoglave kazne i to čak do 50 tisuća kuna. Načelnici općina u Dubrovačko-neretvanskoj županiji poručuju kako su odavno spremni na transparentnost.

Reagiranje Mozare o transparentnosti i novom zakonu o proračunu prenosimo u cijelosti.

-Načelnici Općine Dubrovačko primorje, Općine Konavle i Općine Župa dubrovačka iskorištavaju reportažu za samopromociju, ističući transparentnost općina kojih su čelnici. Onaj tko ne prati tu tematiku pomislio bi da su zaista sve tri općine iz reportaže primjer izuzetne transparentnosti, ali imalo dubljom analizom brzo se shvati da su sva trojica isključivo primjer umatanja svega u celofan da lijepo izgleda.
Krenimo s osnovama – zakonima Republike Hrvatske. Krajem 2021.god. završeno je javno savjetovanje za novi zakon o proračunu, te je zakon upućen u saborsku proceduru na donošenje. Iako na prvi pogled taj zakon donosi javno objavljivanje svake isplate iz proračuna, na žalost nije tako jednostavno i opet se ostavlja prostora slobodnom tumačenju tj manipulaciji. Naime, članak 144 stavak 10 novog zakona o proračunu navodi “Jedinice lokalne i područne samouprave, proračunski i izvanproračunski korisnici dužne su javno objavljivati informacije o trošenju sredstava na svojim mrežnim stranicama na način da te informacije budu lako dostupne i pretražive” i to zvuči sjajno.
Ali zakon se ne može promatrati i tumačiti kroz pojedine stavke već isključivo kao cjelinu, čime dolazimo do članka 144 stavke 11 koja navodi “Ministar financija naputkom utvrđuje okvirni sadržaj te način javne objave informacija o trošenju sredstava na mrežnim stranicama iz stavka 10. ovoga članka.”

Dakle, provedba ovog zakona ovisi o ministrovoj dobroj volji da utvrdi okvirni sadržaj i način objave informacija, za što vam odmah mogu najaviti da se neće dogoditi.
Neće se dogoditi jer odluka o transparentnosti nije ništa novo, unatoč tvrdnjama iz reportaže. Izmjenama Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi donešenima 17.12.2020., dakle prije punih godinu dana, donešena je obaveza jedinicama lokalne samouprave da javno objavljuju trošenje iz proračuna. Citiram članak 68a zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi:
“Općina, grad i županija dužne su javno objaviti informacije o trošenju proračunskih sredstava na svojim mrežnim stranicama tako da te informacije budu lako dostupne i pretražive.
Objava informacija iz stavka 1. ovoga članka obavlja se u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje planiranje, izrada, donošenje i izvršavanje proračuna te uputa i drugih akata ministarstva nadležnog za financije”
Kao što vidite, takva obaveza za općine već postoji ali kako ministarstvo financija nikad nije utvrdilo te akte, lokalne samouprave su vješto izbjegle obaveze koje proizlaze iz zakona.
Kada se čelnici općina hvale odličnim ocjenama za transparentnost koje dobiju od Instituta za Javne Financije, važno je naglasiti da ocjena odličan ne znači nužno i odličnu transparentnost, jer Institut samo provjerava je li općina objavila određene dokumente, ali ne provjerava sadržaj dokumenata niti njihovu točnost. Da su čelnici općina iz reportaže htjeli, već bi proaktivno uveli transparentnost po uzoru na grad Bjelovar ili Općinu Omišalj. Dozvolite mi da analiziram njihove izjave:

NIKOLA KNEŽIĆ (DUBROVAČKO PRIMORJE)

Načelnik Općine Dubrovačko primorje tvrdi da su odavno spremni na transparentnost što svakako pozdravljam. Kaže da nemaju što kriti i zato pozdravlja ovu odluku, ali ne kaže da su sve pokušaje Općinskog vijeća da se dobije uvid u isplate iz proračuna razvlačili i opstruirali, a odluku vijeća o transparentnosti poslali na ocjenu zakonitosti. Vijećnici se pitaju, ako se nema što kriti, a vijećnicima je zakonom dano pravo nadzora općinskih financija, što se krije ako se ništa ne krije? Knežić navodi kako se sve što se ugovara, ugovara putem javne tj jednostavne nabave, ali pri tom ne spominje prekršene zakone neobjavljivanjem pravilnika niti spominje da im je općinsko vijeće moralo skrojiti novi pravilnik jer im je postojeći imao ogromni prostor za koruptivno djelovanje i netransparentnost. Gledajte, mi pričamo o tzv. profesionalcima koji su na svojim funkcijama cijeli svoj život, i onda im se takve greške događaju. Još kaže da eto kao nisu doslovno svaki račun objavljivali – u stvarnom svijetu nisu niti jedan račun objavili. Konačno, kaže da će oporba uvijek tvrditi da nisu dovoljno transparentni, ali na koga tu misli? S obzirom da je u Općini Dubrovačko primorje HDZ sada oporba, ali oni uglavnom ne tvrdne ništa nego samo sjede, što se može vidjeti i na izravnim prijenosima sjednica vijeća koje im je također netko drugi organizirao u svrhu povećanja transparentnosti. Završna mu je rečenica da se i do sada mogla dobit svaka informacija što naprosto nije istina, kao što sam već spomenuo Općinsko vijeće već više od pola godine pokušava ući u općinske financije, a akti kojim se traži isti cilj načelnik šalje u ministarstva na ocjene zakonitosti. Ako se ništa ne krije, zašto toliki trud da ne dođemo do tih podataka?

BOŽO LASIĆ (KONAVLE)

Idući je načelnik Općine Konavle, g. Božo Lasić, koji se također hvali Institutom za javne financije, za koji smo već rekli da je potpuno irelevantan. Također tvrdi da se nema čega bojati, što pozdravljam.
U konačnici tvrdi da su “već odavno imali to na web stranici da se vidi gdje se i kako troši novac”, ali to na web stranici Općine Konavle jednostavno ne postoji, radi čega smatram da g. Lasić jednostavno ne zna o čemu se priča.

SILVIO NARDELLI (ŽUPA DUBROVAČKA)

Konačno, načelnik Općine Župa dubrovačka, g. Silvio Nardelli kaže da su to već imali ali na malo drugačiji način. Javni uvid u isplate iz proračuna sigurno nisu imali, pa mogu samo pretpostaviti da ni on ne zna o čemu se priča, a ako sam previdio taj dio na njihovim stranicama, slobodno neka me ispravi. Njihov pravilnik o jednostavnim nabavama ne ulijeva povjerenje. Općina Župa dubrovačka sve jednostavne nabave do 70.000 kn može slati samo jednom gospodarskom subjektu bez objavljivanja na webu, a preko 70000kn do 500.000kn opet moze “iz opravdanih razloga”, koji god to bili, poslati opet samo jednom subjektu bez daljnjih objava.

Dakle, imamo trojicu načelnika od kojih je jedan puno rekao, a nije rekao ništa, a druga dva su rekli dovoljno da se vidi da ne znaju o čemu se uopće priča. Dragi novinari, vi im morate točno definirati što ih pitate, morate im napomenuti da se radi o prikazu isplata iz proračuna u kojima se vidi točno gdje, kad, kome, kako i zašto je isplaćen neki novac, jer oni taj pojam ne razumiju. Njima je neshvatljivo da se netko interesira i prati gdje odlaze novci poreznih obveznika.

Sreća da u reportaži nije sudjelovao i načelnik Općine Ston g. Vedran Antunica. Vjerojatno bi se i on pohvalio, na što bih ja onda upitao zašto mu je pravilnik o jednostavnoj nabavi, dakle pravilnik kojim se određuje nabava robe i usluga do 200 tisuća kuna i radova do 500 tisuća kuna, u potpunosti nevažeći. Nevažeći je zato što ga je protivno zakonu donio načelnik umjesto općinskog vijeća, pa njegov sadržaj nisam ni čitao. Dakle, načelnik u ovom slučaju donosi pravilnik kojim određuje kako će načelnik trošiti do 500.000kn – ima smisla, pogotovo u tematici transparentnosti. Pozivam Općinsko vijeće Općine Ston da daju malu packu svom načelniku Antunici, pa da se ovo po hitnom postupku ispravi.
Radi ovakvih stvari Općinska tijela moraju djelovati proaktivno, a ne reaktivno, tj kad ih netko natjera na to i nemaju druge opcije. Zato je Općinsko vijeće Općine Dubrovačko primorje donijelo odluku o implementaciji transparentnosti s mogućnošću pretraživanja 5 godina unatrag, počevši od 1. siječnja 2022. godine. Poručujem svim općinama da naprave isto, da ne čekaju zakone i uredbe. Djelujte proaktivno – poručio je Mozara u svom reagiranju.