U Dubrovniku se od danas 15. rujna do nedjelje 18. rujna u hotelu Dubrovnik Palace održava prva svjetska konferencija o umjetnoj inteligenciji u liječenju neplodnosti.  
S obzirom da se svijet sve više oslanja na računala, ne čudi da je medicina, kao i druge discipline, s entuzijazmom i iščekivanjem prihvatila umjetnu inteligenciju (AI) i druge tehnologije digitalnog doba. Primjene umjetne inteligencije u medicini – za upravljanje velikim podacima, analizu slika i skeniranja, izradu plana liječenja i digitalne konzultacije s liječnikom – usmjerene su na standardizaciju medicinske skrbi, poboljšanje dijagnostičkih sposobnosti i povećanje učinkovitosti liječenja. To vrijedi i za reproduktivnu medicinu i IVF (In vitro oplodnju), gdje svjedočimo sve većoj koristi i brojnim primjenama digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije.

Primjena umjetne inteligencije u embriološkom laboratoriju privlači najviše pažnje, ali njezina će se uporaba proširiti i na druga područja reproduktivne medicine. Umjetna inteligencija koristiti se za optimizaciju procjene parametara rezerve jajnika, selekciju sperme i analizu karakteristika pacijentica, kao što su dob i drugi demografski podaci. Predviđamo da će postupci vođeni umjetnom inteligencijom biti objektivniji, točniji i brži, što će rezultirati većom preciznošću, standardizacijom i automatizacijom. Šira primjena tehnologije umjetne inteligencije omogućit će istodobnu procjenu relevantnih, složenih varijabli, kako kliničkih tako i znanstvenih, koje su ključne za normalnu reprodukciju. Umjetna inteligencija neće zamijeniti liječnike i embriologe, već će pojednostaviti napore ljudi i strojeva kako bi bolje pomogli pacijentima u postupcima koji se koriste u reproduktivnoj medicini. Umjetna inteligencija će u konačnici pružiti veliku korist neplodnim pacijentima i cijelom društvu.

Na konferenciji će se istražiti suvremene i futurističke primjene umjetne inteligencije
u reproduktivnoj medicini. Kroz aktivno sudjelovanje i brojne rasprave svjetskih stručnjaka, govorit će se i o velikim potencijalima i izazovima uporabe umjetne inteligencije u tehnologijama reproduktivne medicine.

Neka od pitanja kojima se treba pozabaviti su: Kako se umjetna inteligencija može koristiti za poboljšanje ljudske stručnosti i preciznosti? Kako sigurno poboljšati rezultate IVF-a (In vitro oplodnje)? Postoje li primjene umjetne inteligencije koje bismo sada mogli koristiti u IVF laboratoriju? Gdje će nas odvesti budućnost umjetne inteligencije?
Konferenciju organiziraju dr. Nikica Zaninovic, MS, dr. Weill Cornell Medicine, New York (predsjednik), dr. Cristina Hickman Ph.D. iz Londona, dr. Zev Rosenwaks, dr.med., Weill Cornell Medicine, New York, i dr. Velimir Šimunić, dr.med. iz Zagreba, Hrvatska.