U 4. kolu skupine C EuroBasketa u Milanu hrvatska reprezentacija je nakon velike drame poražena od Italije 76-81 (17-22, 17-20, 25-13, 17-26).

Otvaranje susreta pripalo je Talijanima koji nakon tri i pol minuta igre stvaraju zalihu od osam poena viška (2-10). Njihov nalet tricom zaustavlja Dario Šarić, da bi samo dvije minute kasnije Hrvatska stigla na posjed zaostatka (10-12). Činilo se da su igrači Damira Mulaomerovića uhvatili ritam utakmice, ali je nastavak prve četvrtine to demantirao. Protivnici opet bježe na +8 (14-22), a zahvaljujući trici Bogdana Bogdanovića u drugu se dionicu ušlo s pet poena minusa (17-22).

Prednost Italije kretala se u većim dijelom druge četvrtine između jednog i pet poena viška da bi tricom Bogdanovića Hrvatska u 15. minuti povela 29-28. Jako dobro, s obzirom da je u tom trenutku na hrvatskoj strani u statističkoj rubrici izgubljene lopte stajala brojka 11, a na talijanskoj 4.

Hrvatska je s crte slobodnih bacanja neznatno povećala prednost na 31-28, no ostatak četvrtine pripao je Talijanima koji kažnjavaju sve hrvatske propuste i serijom 12-0 stižu do najveće prednosti 31.40, a na veliki odmor odlaze s osam poena viška (34-42).

Podebljali su domaćini skupine C prednost na +9 (36-45), a onda stiže hrvatski odgovor, serija 7-0 zapečaćena Bogdanovićevom tricom za samo dva poena minusa (43-45). Bio je to početak kapetanovog plesa koji je zabijao, skakao i asistirao da bi novom tricom odveo Hrvatsku do vodstva 57-51. U samoj završnici treće četvrtine Mannion približava Talijane na 59-55 i najavljuje dramatičnu završnicu.

Bogdanović vraća Hrvate na +6 (55-61), a onda nesportsku pogrešku Ivice Zubca Talijani u jednom napadu pretvaraju u pet poena (Melli 2 bacanja, Fontecchio trica) za potpuno približavanje domaćina (61-60).

Uzvratio je koš faulom Smith (64-60), ali sjajni Fontecchio novom tricom za 64-63 prisiljava Mulaomerovića na time-out nakon kojeg vrući Fontecciho nastavlja zadavati glavobolju hrvatskoj obrani. Bogdanović ga je zaustavio prekršajem na šutu za tri poena, a on je sva tri bacanja pogodio i vratio Talijane u vodstvo (64-66) koje je tricama Pajole i Riccija naraslo do 72-67. Hrvatska se bacanjima preko Matkovića i Bogdanovića prišuljala na 71-72, a onda Melli i Datome odličnim napadačkim reakcijama dovode domaćine na korak od pobjede (71-78). Nije beznačajan podatak da je Hrvatska tu prednost uspjela smanjiti na konačnih 76-81 jer je moguće da na kraju o plasmanu od drugog do četvrtog mjesta odlučuje koš razlika u krugu Hrvatska, Ukrajina, Italija.

Nakon četiri kola i Italija i Hrvatska imaju po dvije pobjede i dva poraza, dok je Ukrajina na omjeru 3-1. U posljednjem kolu u četvrtak 8. rujna Italija igra protiv Velike Britanije (21 sat), a Hrvatska protiv Ukrajine (14:15 sati). Podsjetimo, Ukrajinci su pobijedili Italiju rezultatom 84-73.